| ReDMaN12 a întrebat:

Care este mai grea:Facultatea de Informatica sau de Medicina?

11 răspunsuri:
| AvalohAlyn a răspuns:

Medicina este una dintre cele mai grele facultati dar si frumoasa, implicand o mare responsabilitate fata de oameni si chiar propria persoana.

caramela
| caramela a răspuns:

Bunahappy
Orice facultate este grea daca nu iti dai interesul.
Fiecare facultate este frumoasa daca o faci de drag...
Medicina este frumoasa daca iti dai interesul si Informatica la fel
Daca nu intampini si nu ai probleme la admitere, poti opta pentru MEDICINA.
Succes indiferent de decizia luata.
O zi buna sa aihappy

| iulianr a răspuns:

Nu stiu care e mai grea, dar cu siguranta cea de medicina implica mai multa responsabilitate. Daca gresesti algoritmul unui program, il poti repara, dar in medicina nu iti poti permite greseli deoarece ai in maini viata unui om.

| Ineys a răspuns:

Facultatea de informatica este mai grea...

| suntserios a răspuns (pentru Ineys):

Da e mai grea facultatea de informatica, care dureaza 3 ani si lucrezi cu un calculator si toate informatiile le gasesti pe net... ca sa nu mai zic ca si copii de 14 ani stiu sa programaeze.

Sigur e mai grea decat medicina care dureaza 6 ani plus cativa de rezidentiat, examene peste examene si in final esti raspunzator de viata oamenilor

| Ineys a răspuns (pentru suntserios):

Da, la medicina inveti totu ca papagalul, dar la informatica trebuie sa mai si gandesti. Algoritmi aia, nu se gandesc singuri, programele nu se gandesc singure, marile companii nu cauta informatii pe internet, ci le gandesc. Daca tu ca informatician iei de pe net... cu ce dai inainte? Ce aduci nou societatii? ciuciu. Informatica nu e pentru oricine.

| Ineys a răspuns (pentru suntserios):

Plus ca trebuie sa stii si matematica/fizica daca vrei sa fi un programator bun. Nu d-astia de second. laughing

| suntserios a răspuns (pentru Ineys):

Hai sa nu mai comparam gandirea unui algoritm cu responsabilitatea salvarii vietilor

| Ineys a răspuns (pentru suntserios):

Tu ai deschis subiectul. As vrea eu sa fie asa usor sa devi programator... nu mi-as mai face asa multe probleme.

| suntserios a răspuns (pentru Ineys):

Eu te am corectat, nu am afirmat ca medicina ar fi mai usoara decat informatica

| robby212 a răspuns (pentru Ineys):

Deci la medicină nu trebuie să gândești?
Sper să dai, măcar o dată în viața ta, de un doctor care nu gândește.Să vezi atunci jale, când, Doamne ferește, stă cu bisturiul în mână și apar probleme, iar el, în loc să gândească, spune poezioare medicale învățate la facultatea asta care pregătește papagali, Medicina.