| CaffeBoy a întrebat:

Care sunt lectiile care se fac in clasa a9-a la mate-info (nu intesiv!)? Dar la clasele 10 si 11?

Răspuns Câştigător
8 răspunsuri:
| ϟkatεVaηϟ a răspuns:

Lectii? La ce materie?
Detaliaza si tu, doar nu vrei sa iti zic lectiile la toate materiile, nu?winking

| CaffeBoy explică (pentru ϟkatεVaηϟ):

Specializarea matematica informatica, materia informatica, daca se poate si la mate

| ϟkatεVaηϟ a răspuns (pentru CaffeBoy):

La informatica faci structura unui algoritm, limbajul pseudocod, instructiunea decizionala, intructiunile repetitive (cu test final, initial si de tip contor).
La mate vectori, inductia matematica, progresii aritmetice, geometrice, functiile trigonometrice (sin, cos, tg, ctg) care au si formule. O sa ai de invatat vreo 50 de formule doar la functii, plus cele de la progresii, sume si vectori, deci peste 100 de formule pe tot anul.
Aa, am uitat de teoreme, sunt multe si alea laughing - la vectori.
Succes!

| CaffeBoy explică (pentru ϟkatεVaηϟ):

Multumesc.
Presupun ca toate formulele sunt bazate pe logica, le poti determina daca le uiti (minim 90% din ele)

Apropo ce vrea sa insemne structura decizionala?
Are treaba cu if / switch?

| bruuu a răspuns:

LA ce materii? La info faci:Siruri, vectori, matrici, fisiere text, HTML si depinde poti sa faci Pascal sau C sau C++

| CaffeBoy explică (pentru bruuu):

C/C++ fac, detaliaza putin
Siruri de char, vectori pe toate tipurile? matrici uni/bi/tri dimensionale?
la fisierele text te referi sa bagi datele I/O sau sa le muti sa le modifici numele etc...

| bruuu a răspuns (pentru CaffeBoy):

Siruri de orice fel, in special de numere, vectori de orice tip, integer mai mult, matrici unidimensionala dar nu nu stiu ce(mai mult le faci in a10a),fisiere text in si out cum spuneai.nu te speria ca dupa cate vad le cam ai deja,nu cred ca-ti va fi ft greu o sa faceti numa chestii de baza ex:cum sa declari o variabila, vector, matrice, cum sa assignezi, cum sa lucrezi cu vectori/matrici-mai putin etc

| CaffeBoy explică (pentru bruuu):

Deci siruri, vectori, matrici, lucrul cu fisiere si chestiuni de baza pentru un program
Dar trebuie sa existe si ceva mai avansat, daca pana in a12-a se fac alea cand se vorbeste despre poo, socketuri, baze de date, arbori etc?