| navarre a întrebat:

Chiar credeti ca la asa ceva putea,, indemna"adevaratul Dumnezeu?
indiferent de motiv?

1Samuel 15:2. Asa vorbeste Domnul ostirilor:.
1 Samuel 15:3
. Du-te acum, bate pe Amalec si nimiceste cu desavarsire tot ce-i al lui; sa nu-i cruti, si sa omori barbatii si femeile, copiii si pruncii, camilele si magarii, boii si oile."

7 răspunsuri:
Răspuns utilizator avertizat
| Myrtille a răspuns:

De ce te-ai oprit anume la acest verset? Eu iti spun unul care ar indemna:
Romani5:8
"Dar Dumnezeu Isi arata dragostea fata de noi prin faptul ca,pe cand eram noi inca pacatosi,Hristos a murit pentru noi."
In vechiul testament SE descrie cum Dumnezeu dadea biruinta celor care Il iubesc, cred ca aceasta este un motiv care te-ar indemna sa vii la Dumnezeu! Nu stiu cat de mult ti-am raspuns la intrebare, dar sper ca te-am putut ajuta.happy

| Myrtille a răspuns:

In Biblie scrie ca razbunarea este a Domnului, sa nu ne razbunam singuri de raul pe care ni l-a facut altcineva.In 1 Samuel 15:2 sacrie:
"Asa Vorbeste Domnul ostirilor:''Mi-aduc aminte de ceea ce a facut Amalec lui Israel,cand i-a astupat drumul la iesirea din Egipt...""
Clar ca tainele Domnului sunt de nepatruns si noi vedem acum ca intr-o oglinda murdara, dar eu ma gandesc ca acei inocenti copii peste cativa ani ajung maturi capabili sa urasca si in stare sa se razbune.Tu cum ai proceda daca cineva ti-ar supara (de exemplu)copilul? Nu-mi pot imagina consecintele daca Dumnezeu ar ingadui ca acei copii sa ramana vii, dar stiu ca ce nu se face totul e spre bine.happy

| Myrtille a răspuns:

Pe langa aceasta fara motiv Dumnezeu nu spune asa ceva.