| andreeandreea18 a întrebat:

Ce carti imi sugerati?sunt in clasa a 8a si as vrea sa citesc ceva frumos si captivant dar care sa ma ajute si pe viitor,la liceu.funda:*

Răspuns Câştigător
| TheQuestioner a răspuns:

Umm... let's see, mie mai mult imi plac comediile : D'ale Carnavalului, Tren de placere, oooo pe asta o ador : Titanic vals, le faci la anul in a 9-a big grin

| andreeandreea18 explică (pentru TheQuestioner):

Inclusiv titanic vals? chiar se face in liceu?

8 răspunsuri:
| Rockart a răspuns:

"Pescăruşul Jonathan Livingston" - Richard Bach
"Hotul de carti" de Markus Zusak
"Cianură pentru un surâs" - Rodica Ojog-Braşoveanu
"Îngerul nopţii", "Crescendo", "Tăcere" - Becca Fitzpatrick
"Necunoscuta de la Wildfell Hall" - Anne Bronte
"Anna Karenina" - Lev Tolstoi
"Maitreyi" - Mircea Eliade
"Domnisoara Cristina" - Mircea Eliade
"Nunta in cer" – Mircea Eliade
"Pe aripile vantului" - Margaret Mitchell
"Scarlett" - Alexandra Ripley (continuarea lui "Pe aripile vantului")
"Panza de paianjen" - Cella Serghi
"Lorelei" de Ionel Teodoreanu
"Dama cu camelii" de Alexandre Dumas-fiul
"Dragostea in vremea holerei" - Gabriel Garcia Marquez

| AdrenalinaPuraLaMaXim a răspuns:

Maitreyi de Mircea Eliade, este un roman erotic super frumos, merita citit.Te v-a ajuta si in liceu.Multa Baftawinking

| VanityLT a răspuns:

Enigma otiliei de g. calinescu

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Bună! Intră pe http://lecturirecenzate.ro/ și in partea de jos a paginii găsești ceea ce cauți, lecturi pentru liceu. Faci bine că le citești din timp, la liceu nu prea o sa ai timp. Bravo!

| PulbereDeStea a răspuns:

Poveste lui harap alb, sa nu razi dar o sa faci in clasa a noua, moara cu noroc de Ioan Slavici. clasa a zecea, hanul ancutei de Mihail Sadoveanu, ion de Liviu Rebreanu. clasa a unsprezecea, enigma otiliei de George
Calinescu, ultima noapte de dragoste intaia noapte de razboi de Marin Preda. clasa a doisprezecea, morometii de Marin Preda, iona sau jocul ielelor

| Moonster a răspuns:

Din cele sugerate mai sus, iti pot spune ca doar cateva o sa le intalnesti la liceu :
,,Baltagul '',,,Mara '',,, Morometii '',,, Enigma Otiliei '' Astea sigur o sa le ai de citit cand o sa fii la liceu!

| AnuSchaa a răspuns:

Buna andreeandreea18 eu am term d citit recent The Vampires Diaries sete de sange si e super mff sh cartea sh filmuu:X