| Bogdy11v a întrebat:

Ce inseamna un jurnal?
(va rog sa nu scrieti raspunsuri de genul "e un caiet unde scrii ce ai facut ziua")

Răspuns Câştigător
| SingleStarOnTheSky a răspuns:

Jurnalul este un prieten al tau care nu te supara cu nimic,dar nici nu te sustine, lasandu-ti tie puterea de alege daca o anumita fapta pe care ai facut-o tu este rea sau buna.El este o amintire, o poza cu cuvinte.Este si o poarta spre lumea ta imaginara, o lume proprie, lumea ta care nu are limite si arata asa cum vrei tu.Tot el te ajuta sa te descraci si sa iti pastrezi controlul, si te mai ajuta sa nu uiti lucruri importante. Poti sa il consideri o mica bucatica din sufletul tau, eu asa il considerbig grin.

6 răspunsuri:
| crmr a răspuns:

JURNÁL, jurnale, s. n. 1. Publicație periodică având apariție zilnică; ziar, gazetă. 2. (De obicei în sintagma jurnal de modă) Publicație periodică în care se dau desene și tipare de îmbrăcăminte și accesorii. 3. Însemnări zilnice ale cuiva despre anumite evenimente legate, de obicei, de viața sa; însemnări zilnice ale unor observații științifice. ◊ Jurnal de călătorie = relatare în scris, zi de zi, a unei călătorii. Jurnal de bord = registru în care se consemnează cronologic faptele survenite în timpul călătoriei unei nave. Jurnalul acțiunilor de luptă = document militar în care sunt descrise zilnic pregătirea și desfășurarea acțiunilor de luptă. 4. (Ieșit din uz) Emisiune de radio și televiziune sau film de scurt metraj, rulat de obicei înaintea filmului artistic de lung metraj, care prezintă evenimente, știri, informații de strictă actualitate. 5. (Cont.) Registru în care sunt înscrise cronologic operațiile bănești, evenimentele supuse evidenței etc. – Din fr. journal.
JURNÁL s.n. 1. caiet de însemnări intime zilnice (despre tot ceea ce se întâmplă); observații științifice însemnate zi de zi. ◊ jurnal de bord = registru de însemnări pentru faptele care survin în timpul drumului unei (aero)nave; jurnal de cart = registru pe navele militare, deosebit de jurnalul de bord, în care ofițerul de cart înscrie date referitoare la navigație. 2. ziar, gazetă. 3. caiet, registru în care se înscriu operațiile de contabilitate zi de zi. 4. emisiune de radio sau de televiziune care prezintă știri, informații de imediată actualitate. (< fr. journal)

| SingleStarOnTheSky a răspuns:

Multumesc pentru funditahappy

| jj95 a răspuns:

Jurnalele au un efect psihologic puternic şi îi dau autorului senzaţia unui public, a unui spaţiu personal, chiar daca în cele mai multe cazuri cel care îl scrie nu doreşte să fie descoperit. Jurnalul poate fi folosit ca şi o agendă, în care poţi planifica activităţi viitoare sau pur şi simplu înregistrezi ceea ce s-a întâmplat în cursul unei zile.

| Ker0s3x a răspuns:

Jurnalul poate fi folosit pentru a planifica niște activități viitoare sau doar pentru a înregistra ceea ce s-a întîmplat în cursul unei zile. Unele persoane il considera un prieten si ii dau chiar un nume. Poti scrie despre vise "neimplinite", despre iubirea "imposibila", despre relatii "dezastruoase" tocmai cu cei pe care-i iubiti. Poti scrie orice intr-un jurnal. Secrete, sentimentele tale fata de cineva, detalii despre prietenii / dusmanii tai, evenimentele tale preferate, poti scrie chiar ce faci in fiecare zi. Insa, daca scrii secrete importante, ai grija sa ascunzi jurnalul intr-un loc sigur. Nu cred c-ai vrea ca cineva sa afle cele mai intime (sau intunecate) secrete ale tale.

| beea29 a răspuns:

Jurnalul poate fi folosit pentru a planifica niște activități viitoare sau doar pentru a înregistra ceea ce s-a întîmplat în cursul unei zile.Unele persoane il considera un prieten si ii dau chiar un nume. Poti scrie despre vise "neimplinite", despre iubirea "imposibila", despre relatii "dezastruoase" tocmai cu cei pe care-i iubiti. Poti scrie orice intr-un jurnal. Secrete, sentimentele tale fata de cineva, detalii despre prietenii / dusmanii tai, evenimentele tale preferate, poti scrie chiar ce faci in fiecare zi. Insa, daca scrii secrete importante, ai grija sa ascunzi jurnalul intr-un loc sigur. Nu cred c-ai vrea ca cineva sa afle cele mai intime (sau intunecate) secrete ale tale. JURNÁL, jurnale, s. n. 1. Publicație periodică având apariție zilnică; ziar, gazetă. 2. (De obicei în sintagma jurnal de modă) Publicație periodică în care se dau desene și tipare de îmbrăcăminte și accesorii. 3. Însemnări zilnice ale cuiva despre anumite evenimente legate, de obicei, de viața sa; însemnări zilnice ale unor observații științifice. ◊ Jurnal de călătorie = relatare în scris, zi de zi, a unei călătorii. Jurnal de bord = registru în care se consemnează cronologic faptele survenite în timpul călătoriei unei nave. Jurnalul acțiunilor de luptă = document militar în care sunt descrise zilnic pregătirea și desfășurarea acțiunilor de luptă. 4. (Ieșit din uz) Emisiune de radio și televiziune sau film de scurt metraj, rulat de obicei înaintea filmului artistic de lung metraj, care prezintă evenimente, știri, informații de strictă actualitate. 5. (Cont.) Registru în care sunt înscrise cronologic operațiile bănești, evenimentele supuse evidenței etc. – Din fr. journal.
JURNÁL s.n. 1. caiet de însemnări intime zilnice (despre tot ceea ce se întâmplă); observații științifice însemnate zi de zi. ◊ jurnal de bord = registru de însemnări pentru faptele care survin în timpul drumului unei (aero)nave; jurnal de cart = registru pe navele militare, deosebit de jurnalul de bord, în care ofițerul de cart înscrie date referitoare la navigație. 2. ziar, gazetă. 3. caiet, registru în care se înscriu operațiile de contabilitate zi de zi. 4. emisiune de radio sau de televiziune care prezintă știri, informații de imediată actualitate. (< fr. journal)

| 007IceZone a răspuns:

Pai cam aia e jurnalul. este. jurnal caiet. sau pe pc. mai multe moduri. in care iti scrii toate amintirile placute de zi cu zii. si cand faci o varsta mare te uiti in el si iti aduci aminte de amintirile placute big grin funta de rog