| okayhey a întrebat:

Ce parere aveti despre persoanele care invata bine la scoala, dar nu au cultura generala si persoanele care invata la un nivel mediu, dar stiu o multime de lucruri ce nu se preda in cadrul institutiilor de invatamant?

11 răspunsuri:
| OoBunnyoO a răspuns:

De regula invatatul la scoala, iar acum nu ma refer la tocit, iti ofera si o cultura generala vasta. Ele vin mana in mana. Invatatul lectiilor "ofera" creierului posibilitatea de a face sinapse, deci legaturi, pe care altfel nu le-ar face. De aceea, de regula copiii care invata la scoala sunt si mai inteligenti. Exista si exceptii, insa mai rar.
Acum cand te referi la "celalte lucruri care nu se predau in cadrul institutiilor de invatamant", nu stiu exact la ce te referi. Eu in cazul asta ma gandesc la eperienta. Unii incep "scoala vietii" mai devreme altii mai tarziu. Asa ca si cei care au stat mai mult pe bancile scolii vor incepe sa prinda acea experienta mai tarziu.

| okayhey explică (pentru OoBunnyoO):

Nu ma refer la scoala vietii. Ci pur si simplu am observat multe persoane care au note sa zicem ok (note de 7.8), dar stiu o multime de lucruri despre stiinta, literatura, arta, muzica, etc. Iar din persoanele care au doar nota 10 la scoala, nu stiu absolut nimic decat materia ce au invatat-o pentru a primi nota 10.

| OoBunnyoO a răspuns (pentru okayhey):

Nu este intotdeauna asa. Uneori depinde. In clasele mai mici si in liceu intr-adevar asa este. Insa, mai tarziu in facultate, cei carora le-a placut sa invete si mai devreme, incep sa isi extinda ariile de cunoastere si in alte zone, iar cei carora nu prea le-a placut sa invete nu prea mai invata, incep sa lucreaza si se limiteaza la munca.

| Mayar a răspuns:

O persoana care chiar invata si stie, n uare cum sa fie proasta. Numai daca ia notele pe pile/ copiaza, etc. Oricat ar fi un om de tocilar, cu 'tocilaria' nu are cum sa invete cu 10 pe linie.
Chestiile astea se bat cap in cap. Daca esti bun la scoala, inseamna ca ai priceput, ai asimilat, ai aplicat si in viata de zi cu zi, doar asa ai reusit sa pricepi, sa inveti si sa stii. Deci,,,,,, e un nonsens aici

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pe mine nu ma impresioneaza absolut deloc indivizii care vor sa arate culti(mai ales in domenii ca istoria, literatura, muzica, filme, religie = cunoscute ca principalele surse de cultura), ci dimpotriva, le-as da o flegma intre ochi oricând.

Insa indivizii care chiar denota inteligenta, gandire sanatoasa, pricepere(skill), stiu sa faca un lucru bun, rezolva probleme, stiu sa interpreteze o informatie, au un comportament ireprosabil, oricând imi dau jos palaria in fata lor! Astia sunt oameni de admirat! Si nu de putine ori, acesti oameni chiar se pricep in mai multe domenii SI NU DOAR ca sa-si dea cu parerea. Pentru mine astia sunt oamenii care au cultura, probabil fiecare are una particulara, dar aia e cultura.

| Pardelian a răspuns:

Evident cea de-a doua categorie are un iq superior celeilalte care doar invata/toceste lectia din manual

| okayhey explică (pentru Pardelian):

Dar atunci aceste persoane de ce nu au note foarte bune, ci doar la un nivel mediu?

| Pardelian a răspuns (pentru okayhey):

Pt ca lor l-i se pare plictisitor sa repete acelasi lucru de 50 de ori ei invata doar ideile de baza ale lectiei si apoi le redau cu cuvintele lor. Se intampla ca uneori ei sa inteleaga cu totul altceva si atunci primesc note medii

| okayhey explică (pentru Pardelian):

Ai dreptate

| Borcanelul a răspuns:

Mi se pare mult mai bine sa stii lucruri din mai multe domenii si sa ai o cultura generala mai vasta decat sa inveti in detaliu chestii de care nu vei avea nevoie in viata. Persoanele care au numai note bune la scoala se axeaza sa invete numai ce se preda la scoala si nu mai au timp sa invete si alte lucruri care le-ar fi de folos in viata.

| DarkusXD a răspuns:

Majoritatea elevilor/studentilor sunt fortati/stresati de catre parinti sa invete(in cazul unei colege de-a mea). Adica frate, si fara studii se gasesc locuri de munca platite bine. E buna la orice, toceste toata lectia de la inceput pan` la sfarsit, dar la sport habar nu are. Daca o intrebi cum sa descarce muzica pe calculator/telefon habar n-are.(desi are un S4 laughing ) Daca o intrebi ceva ce nu tine de scoala nu iti va raspunde suta la suta... Depinde de mentalitatea fiecaruia. Eu unu` am fost lasat de capu` meu, am o scoala decenta, nu tocesc ca prostu 24/7...