| cosmin333 a întrebat:

Ce parere aveti despre umilintele la care am fost supusi ieri de ziua nationala a Ungariei atunci cand in Transilvania pentru care stra-bunicul meu a murit in cel de-al doilea razboi mondial s-a auzit imnul national al acestei tari in diferite orase.

Răspuns Câştigător
| harciog a răspuns:

Tin sa-ti spun ca dupa maxim 2 pahare de vin sint cel mai inflacarat patriot.Sint in stare sa plec singur la razboi impotriva cotropitorului ungur in ritmuri "Treceti batalioane romane Carpatii"(scuza-ma un pic, mi s-au umezit ccc...aaa ochii)Despre bunicii nostri pot spune ca puteau sa le dea numai un borcan cu apa rece cu promisiuni de mari improprietariri ca sa se imbete.

14 răspunsuri:
| cosmin333 explică:

Va multumesc celor care imi impartasiti gandurile referitoare la ce s-a intamplat ieri in tinutul secuiesc si datorita voua nu ma voi obosi sa ii raspund Furnicutei, a carui nume probabil ca este Ildiko, desi as fi avut multe de spus...

| Furnicutza a răspuns (pentru cosmin333):

Imi pare rau sa te dezamagesc, nu ma cheama Ildiko.

| cosmin333 explică (pentru Furnicutza):

Nu vreau sa se inteleaga ca am o problema cu ungurii sau ca il apreciez pe Vadin Tudor pentru iesirile pe care le are la adresa loc.Le doresc ungurilor din Ungaria numai bine si sa le creasca economia intr-o cat la altii in 10 ani, si sa isi permita sa ii aduca in tara lor si pe acesti rataciti.

| Furnicutza a răspuns (pentru cosmin333):

Sunt o persoana care, din cauza situatiei financiare din tara, am fost nevoita sa plec in strainatate pentru a-mi asigura existenta.Si din pacate am avut parte de acelasi lucru pe care unii dintre noi o fac cu minoritatile.Si pot sa ii multumesc Celui de sus ca a fost un lucru nesemnificativ.Dar haideti sa nu uitam de semenii nostri,carora le era teama sa vorbeasca in limba lor materna, romana, pe strazi pentru ca riscau sa isi ia o mama de bataie.Si suntem cu totii revoltati cand isi bat joc de noi. Poate daca fiecare dintre voi, ar trece printr-o situatie de acest gen, s-ar gandi a doua oara daca sa mai zica sau nu ceva impotriva minoritatilor.In fine, nu vroiam sa te conving sa ii iubesti, pur si simplu eu nu consider ca a fost o umilinta.

| cosmin333 explică:

Respect bunicului meu care la varsta de 5 ani inainte de a pleca la Razboi, tatal sau l-a luat in brate si i-a spus sa aiba grija de mama sa.A plecat la razboi fara sa se uite in urma din dorinta de a recupera Transilvania si Basarabia pentru reantregirea neamului romanesc.Acum am pierdut Basarabia si in cativa ani daca portocalii vor mai conduce tara Transilvania va reveni Ungariei.

| 23partyboy a răspuns:

Niv de civilizatie a unui popor se masoara in attitudinea fata de minoritati,in belgia flamanzii sunt complet dif de francofoni dar uite traiesc intr-o singura tara fara vrasmasie,nu vad cu ce te umileste sau te afecteaza faptul ca ungurii isi sarbatoresc ziua lor,atata timp cat o fac intr-un mod pasnic fara a instiga la ura sau la separatism(desigur totul cu limita),strabunicul tau (Doamne iarta-l) a murit intr-un masacru terbil, ca asta e razboiul(citeste petrescu,are secv de jurnal de razboi,iti pov de la pers lui intamplari reale),in care pronirile nobile sunt o forma de manipulare,cu putin respect putem trai toti in pace,ura nu aduce la nimic bun, in fine pentru varsta ta se intelege, cu timpul vei privi lumea cu alti ochi

| cosmin333 explică (pentru 23partyboy):

Fara instigare la ura zici nu? ia uita-te aici sa vezi un lucru care nu ma lasa sa fiu nepasator http://www.realitatea.net/......28642.html

| 23partyboy a răspuns (pentru cosmin333):

Stii sunt 2 extreme aici, una in care esti tu, cealalta cazul de fata...astea sunt radicalisme, care sunt inadmisibile.pl mea,deschideti va odata ochii,suntem toti oameni, avem un singur pamant de impartit, cred ca toti avem un loc sub soare pe acest pamant indiferent de cum suntem.toti am pornit din acelasi stramos comun...din oamenilor ca tine sau ca ei (chiar daca un individ, un caz izolat nu schimba mare lucru) adunati la un loc se intampla toate nenorocirile si nu ne lasa sa progresa, spre o cunoastere superiora, sa fim si noi o civilizatie 1

| dius a răspuns (pentru 23partyboy):

"sa fim si noi o civilizatie 1" noi romanii sa fim o civilizatie(pfffffff...o sa treaca mult timp pana o sa ne trezim si apoi o sa treaca sai mai mult timp pana o sa deschidem ochii iar daca nu va fi prea tarziu o sa luam si noi romanii atitudine)sau noi oamenii sa fim o civilizatie?

| 23partyboy a răspuns (pentru dius):

Esti limitat

| dius a răspuns (pentru 23partyboy):

Limitat?
De ce limitat, doar noi romanii votam politicienii dupa ce au dat 2 mici si o bere, apoi ne plangem ca iar nu fac nimic, noi ne vindem terenurile strainilor si in Romania oamenii iau ajutor social, iar cum pun mana pe acesti bani se duc in bar, iar cei cinstiti muncesc ca sa ii sustina pe astia si sunt multe alte "SPECTACOLE AMUZANTE CARE SE DESFASOARA IN ACEST MARE CIRC NUMIT ROMANIA"

| MaicutaMaui a răspuns (pentru 23partyboy):

Da, suntem o apa si un pamant, dar cati inteleg asta? Eu n-am nimic cu ungurii, dar, daca ei ma resping, eu de ce sa le deschid usa? Nici asa nu merge, nu se deranjeaza nimeni sa faca un compromis. Nu vom progresa prea curand daca lumea ramane cu aceleasi conceptii, ura pentru unguri si vice-versa.

| wintermee11 a răspuns:

In ungaria cu toate soaghitele tradatoare de tara in frunte cu bulibasa al spanchiu.Una peste alta, atata vreme cat basescu e presedinte se vor face alte si alte abuzuri de acest gen.sau unele chiar mai grave.Sa ajuns ca ungurii sa detina adevarata putere in Romania.bese(base.) va juca dupa cum le va canta maghiarii.intotdeauna la ordin si la timp.asta daca japitele astea portocalii de la putere vor sa detina in continuare puterea.Personal,consider tradare de tara, ca atare, eu i-as impusca pe toti cei gasiti vinovati.Numai bine.

| Furnicutza a răspuns:

Si cu ce te deranjeaza pe tine? Si manele sunt in toate orasele din tara, si desi nu imi plac, nu fac un caz din asta.Trebuie sa acceptati odata ca in tara asta traiesc si minoritati care au si ei obiceiurile lor si imnul lor.Va deranjeaza cand noi romanii suntem batjocoriti si diferentiati cand suntem in strainatate.dar nu observati ca la fel faceti si voi.
In fine, eu nu vad nici o umilinta.Ai face bine sa gandesti putin mai deschis.