| Anonim_4683 a întrebat:

Ce profil ar fi de ajutor in lice pentru a merge la facultatea de arhitectura? care sunt materiile de baza? e greu? [astept pareri, cea mai folositoare primeste funda, restul inteligent] :*:*

Răspuns Câştigător
| Mihaitsa22 a răspuns:

Pai pentru a merge la arhitectura...crek in primul rand trebuie sa ai talentul necesar, ceea ce cred ca u ai deja.mda,stiu o fata care a terminat mate-info si a mers la faculta la arhitectura.deci,nu neaparat iti trebuie un profil anume de liceu sa te poti inscrie acolo...preferabil si cel mai bine ar fi sa urmezi cursurile unui liceu de arta, unde inveti tot felul de chestii din-astea ce tin de desen, desen tehnic si arhitectura inca din clasa a 9a.astfel,ti-ar fi mult mai usor la admiterea la facultate si ai avea un plus fata de restul care au terminat cine stie ce alte profile de liceu(stiu eu, mate-info, filo sau stiinte sociale)succes:*

6 răspunsuri:
| sensesDelight a răspuns:

O variantă este liceul de artă la profilul special pentru informatică, iar alta este la un liceu foarte bun cu profilul mate-info/mate-fizică (preferabil).
În primul rând pentru a deveni arhitect trebuie să ai un talent deosebit la desene în spațiu, la o privire în ansamblu a unei clădiri, și un spirit de designer destul de dezvoltat, astfel încât să te asiguri că ideile tale sunt practice și băgate de seamă.
Materiile obligatorii sunt matematica (în special geometria în spațiu), fizica, tehnologia, și evident desenul. Probabil știți deja că meseria nu este deloc ușoară, implică multă atenție și logică, dar merită pentru că se câștigă foarte bine.
Dacă ești arhitect de succes poți ajunge să dai numai o semnătură și să-ți intre 100 milioane (vechi) lunar.
Părinții mei au visul că o să mă fac arhitect, spun că am talent la matematică, privire în spațiu, dar eu îmi dau seama că nu-s bună numai prin faptul că la mine desenul unui șarpe seamănă cu o pisică. laughing Încă nu le-am spus, ca să nu-i demontez. Visul meu e să fiu designer de apartamente, sau avocat. Încă nu m-am decis.
Oricum arhitectura e o meserie frumoasă. Succes! :*

| sensesDelight a răspuns:

Liceul de artă la profilul special pentru arhitectură* scuze.

| rominax a răspuns:

La noi de exemplu este 'Liceul de Arta" iar acolo este o sectie, profil vocational, care se numeste "Arhitectura, arta ambientala si design interior. Intereseaza'te daca la tine in oras este un asemenea liceu cu un asemenea profil, pentru ca te ajuta mult, dar ai nevoie de talent la desen pentru ca vei da examen din asta ca sa intri la profil. Daca nu, legi un profil de matematica-informatica. Aici vei face geometrie, necesara acestei meseri happy.

| rominax a răspuns:

Alegi*, imi cer scuze :*.

| AlinPlaya a răspuns:

Buna! Pai profil tehnic de constructii gen Colegiul Tehnic "Traian". Eu am fost acolo, am terminat anul asta si e ok daca vrei sa continui pe constructii/arhitectura.
Ave!

| adryyy a răspuns:

Pai fratele meu a fost la liceu de artala profilu arhitectura dar a dat mai intai o probaca sa intre. Materiile proncipale...pai mate in special geometrie (de mai multe feluri) si desen... sunt mai multe. Dar daca te tii de invatat nu o sa ti se para greu. Si app, trebuie sa stii sa desenezi bine si cu mana libera, adica fara teu si mai stiu eu ce altceva.

Sperca ti-am fost de ajutor...

Funda?