| Sother a întrebat:

Cine credeti ca ar castiga o lupta intre spartani si vikingi si de ce, care vi se pare ca erau punctele forte a fiecaruia si care ar castiga intr-o lupta 300 spartans vs 300 viking xD vreau pareri de la oameni informati, cel mai complex raspuns cu argumente solide castiga.

Răspuns Câştigător
| smarttie a răspuns:

Este o lupta foarte nedreapta insa spartanii ar invinge chiar si secolele intregi de dezvoltare ale vikingilor.
Sparta ca unul dintre primele state dezvoltate i.e.n, are o multitudine de atuuri de ordin militar, insasi structura acestui stat fiind astfel gandita. Plusurile razboinicilor spartani tineau de disciplina si gandire strategica. Miturile nascute in jurul spartanilor au la baza aceste 2 mari calitati.
Intr-adevar razboinicii vikingi sunt bine cunoscuti pentru teama pe care au imprastiat-o in Europa prin anii 800. Erau un popor care se faceau remarcati prin cruzimea lor, insa a-i numi un popor este prea mult intrucat nu au constituit vreodata un stat, ramanand divizati. Atuurile pe care le au sunt de ordin navigational, castigand suprematia o perioada prin comert si navigatie.
Poate daca problema s-ar fi ridicat ca o batalie intre urmasii vikingilor, normanzi si spartani balanta din perspectiva mea ar fi stat altfel.
Asa, urmand invataturile lui Sun Tzu despre arta razboiului, abilitatile strategice ale Spartei vor depasi intotdeauna impulsivitatea vikingilor.

3 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Inainte de a lupta isi folosesti mintea, desi nu putem sti ce strageri ar fi folosit

| Iugas a răspuns:

Ambii razboinici folosesc tactici similare de lupta. Se bazeaza in principal pe formatie de lupta unde folosirea scutului e cheie in lupta. Spartanii au falanga iar vikingii zidul de scuturi "shield wall". In teorie formatia vikingilor e superioara https://en.wikipedia.org/wiki/Shield_wall
Cred ca ar castiga vikingii din cauza metalelor mai bune din arme, mobilitate mai mare (scut mai usor), capacitati de lupta pe apa mai bune. In plus vikingii au si arcuri.
Uite si un material cu deosebiri intre scuturi
https://www.youtube.com/watch?v=srb26gmb58g

| Sother explică (pentru Iugas):

Asa este, spartanii nu foloseau arcurile pentru ca le considerau josnice...intradevar, vikingii erau mult mai mobili, dar acel shield wall are o problema, pentru a fi atat de mobili foloseau scuturi din lemn, care dintr-o lovitura puternica de sulita puteau si distruse imediat, disciplina spartana era una extraordinara, erau crescuti sa lupte pentru glorie, in schimb vikingii luptau pentru bogatii. Strategiile de lupta a spartanilor cred ca le-ar aduce victoria, cel putin pe uscat, pe apa posibil sa castige vikingii desi spartanii puteau folosii focul grecesc, de care vikingi nu cred ca stiau ce este si cu ce se mananca.