| GaByTzU_4919 a întrebat:

Cine imi spune si mie personajele din amintiri din copilarie si niste data despre opera ii dau FUNDA. :d urgent

Răspuns Câştigător
| thegreatgatsby a răspuns:

Personaje :
Nica, Gatlan, Davidica, Mirautza, Trasnea, Shtefanescu
Date despre opera : Structurată în capitole separate scrise de-a lungul mai multor ani (între 1881 și 1888), părți din ea au fost citite în fața cenaclului literar Junimea din Iași. Trei dintre cele patru secțiuni au fost publicate în timpul vieții lui Creangă de revista Convorbiri Literare, ultima parte rămânând neterminată după moartea scriitorului.Amintiri din copilărie a fost editată și publicată de mai multe ori, și este văzută ca o lucrare clasică a literaturii pentru copii în limba română. A constituit sursă de inspirație pentru mai mulți autori și a stat la baza filmului omonim din 1964, realizat de Elisabeta Bostan.

3 răspunsuri:
| AmPiticiPeCreier a răspuns:

Personajele sunt ele destul de multe. Dupa mine cele mai importante sunt Nica, Smaranda si Stefan a Petrei
Date despre opera:A fost publicata incepand din 1881 si reprezinta opera de maturitate artistica a lui Creanga.
Cartea este un,, roman" al varstei inocente si al formarii.
,, Amintirile" sunt o evocare a satului traditional.
Scriitorul vede in sine copilul de pretutindeni.
Izvoarele de inspiratie sunt autobiografice, iar evocarea se face din perspectiva indepartata a maturitatii, fiind provocata de nostalgie.
Sper sa te ajute cu cevahappy

| iEmonel a răspuns:

Pupaza si ciresul.

| adryanbun1212 a răspuns:

Nica,smaranda creanga si stefan a petrii