| Sunshine123 a întrebat:

Cineva expert în restanțe? Am câteva întrebări.
1. Cum se intră în restanță?
2. Restanța se da în aceeași perioadă cu măririle dintr-un semestru?
3. Dacă dau restanța și o iau nota la examenul respectiv va fi alcătuita din media seminarului și nota de la restanță sau rămâne doar nota pe care o iau la restanță?

3 răspunsuri:
| Frank51 a răspuns:

Dacă nu iei examenul cu minim nota 5
Restanța se dă în sesiunea de restanțe, data este aleasă de profesor, dar se dă în mai multe zile astfel încât să ai timp să dai când nu ai alte examene

Media o hotărăște profesorul, el poate să hotărască ca media finala să fie 20% curs, 30% seminar, 50% laborator, de exemplu.

| Mayhem666 a răspuns:

Nu sunt expert, dar am avut si eu cateva restante.
1. Parca profesorul alegea data in care se da restanta.
2. Parca da.
3. Doar nota pe care o iei la restanta (e ca si cum ai da examenul iar).
Dar vezi ca daca pici de un anumit numar de ori (parca doua, nu mai stiu sigur) urmatoarea data trebuie sa platesti.
Am patit-o, si mi se pare ca am platit fie 50 de lei, fie 100, nu mai stiu.

| NietzscheFrumosSiDesteptSunt a răspuns:

1. Se intra automat daca pici un examen. Exista o perioada decisa de facultate in care se pot da restantele, fiecare profesor alegandu-si ziua.

2. Da.

3. Ca exemplu, daca nota materiei e alcatuita din 50% activitate seminar, 20% activitate laborator si 30% examen scris, iar tu pici examenul scris, in restanta notele anterioare de la seminar si laborator iti raman.