| Denysa-Myhaela a întrebat:

Cred ca o sa radeti de minehee hee. Dar vreau sa vorbesc si eu (conventional, formal)nu de alta dar mi-am dat seama nici la varsta pe care o am nu vb cum am zis ca vreau sa invat. Exista vreun sait ceva program ca sa vorbesc si eu cum vam zis mai devremestraight face? Sau niste sfaturi de la voi:d.

Răspuns Câştigător
SoftCristi
| SoftCristi a răspuns:

Deci sa inteleg ca esti mai tanara? In primul rand te felicit ca respecti limba romana si ca nu o pocesti asa cum se obisnuieste in ziua de azi (ca, daca, etc.). E cam primul pas catre un vocabular bogat.
In continuare insa, trebuie doar sa citesti, si de placere, nu din obligatie; deci citeste ce iti place tie mai mult happy

4 răspunsuri:
| asko a răspuns:

Citeste o carte, doua, continua sa citesti

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cum sa exista site-uri?raised eyebrows
Vocabularul ti'l imbogatesti citnd
citind
si iar citind
baftahappy

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Incepe cu Abecedarul vei fi suprinsa de ce poti afla de acolo.

| ivonne a răspuns:

Nu este neaparat bine daca citesti ''orice''... daca iti plac cartile acelea ieftine, cu limbaj la fel, nu o sa ramai cu nimic.citeste carti recomandate de exemplu de o profesoara de romana, spune-i scopul .dorinta ta, si ai sa vezi ca te va ajuta recomandandu-ti carti bune pentru nivelu si dorinta ta de cunoastere.eu am 17 ani si citesc cam de vreo 4-5 ani(cand eram mica uram cititul)...am inceput sa citesc la inceput din dorita de cunoastere a caracterelor oamenilor, tehnici de manipulare...laughing ma fascinau toate acestea, dar pe parcurs am prins gustul cititului si de acolo am ''prins'' cuvinte care ajuta la un limbaj elevat. faceam astfel, ce cuvant imi era necunoscut, il scriam pe foaie si il cautam in dex apoi... dar sincer, am observat la mine ca daca nu foloseam cuvantul acela, macar o data, nu o sa se intipareasca in minte, o sa stea acolo o zi, doua... apoi va disparea... sfatul meu:foloseste dex-ul cat mai mult...