| saturday10 a întrebat:

Credeti ca ar fi mai corect ca admiterea la liceu sau facultate sa se faca doar pe baza de examen/examene la materia/materiile de baza(cele care vor fi studiate mai intens)? Asta inseamna sa nu se mai tina cont de media de la evaluare/bac. Daca se poate cu cateva argumente, chiar imi doresc sa aflu si parerea altor persoane. happy

7 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

In mod normal asa ar trebui, sa nu se mai sustina EN si sa se sustina examene de intrare in liceu, la 2-3 materii din profil.
Ar fi si logic asa, avand in vedere ca acum sunt obligatorii 10 clase si peste vreo 2 ani va fi obligatoriu liceul.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Facultatile serioase au deja astfel de examene.

| saturday10 explică (pentru anonim_4396):

Si la medicina conteaza 25% media de la bac. La alte facultati, in unii ani se intra cu dosar si in altii cu examen.

| anonim_4396 a răspuns (pentru saturday10):

Mai e o problema, prea multe locuri, prea putini elevi.

| Albinuța767 a răspuns:

Da deoarece daca dai examen, ai cumva o părere daca o să te descurci. Vrei la mate info dar tu daca nu dai examenul nu ști dacă o să te descurci. Atunci o să ai o mai mare bătaie de cap decât cum ai acum. Te gândești oare o sa te descurci, o să ai note bune?

| saturday10 explică (pentru Albinuța767):

De exemplu, daca vrei la mate-info, ar trebui sa dai un examen la liceul la care iti doresti cu intrebari de mate si cateva intrebari de romana, dar mai usoare, iar cei care vor la filo sa dea examen la romana si la o limba straina. Sunt unii copii de a 8-a care nu se descurca aproape deloc la romana, dar sunt niste genii la matematica(sau invers) si cred ca, faptul ca toti dau acelasi examen, reprezinta un minus pentru unii.

| Albinuța767 a răspuns (pentru saturday10):

Nici eu nu sunt pro la mate așa ar fi fain in viitor. Cam când vor avea copiii noștri copii