| anonim_4396 a întrebat:

Cum pot invata limba engleza mai repede?

Răspuns Câştigător
| RAY a răspuns:

Ai nevoie de vocabular,nu exista repede,scoate cuv din dex,nu exista repede,o limba o tot inveti mai mereu,de asta exista dex romanesc, sunt cuvinte care nu le stii nici in limba nativa, cum engleza are milioane de cuvinte, cum sa inveti repede? fiecare zi e un pas inainte, invata vocabularul de baza 3000 de cuvinte si 500 de verbe

| anonim_4396 explică (pentru RAY):

Mersi mult

| RAY a răspuns (pentru anonim_4396):

3000 de cuvinte reprezinta 90% din vocabularul de baza, cei peste nu vei folosi in daily conversation, https://www.mylanguageexchange.com/ recomand aceasta aplicatie foarte buna pentru 6 dolari vb cu nativi,este extrem,extrem de important sa vorbim limba,eu unu inteleg dar nu stiu sa vorbesc,ghici ce degeaba o inteleg, asta e baza vorbitul,multi care invata nu vorbesc limba,asta duce la frustrari,chin,uitarea cuvintelor,pronuntarea incorecta,nu isi fie frica de greseli,fara greseli nu exista progrez, engleza nu e grea, are o gramatica simplu, un vocabular foarte asemanator cu lb romana, o sa vezi ca primele 1000, 1500 sunt mai grele apoi sunt foarte asemanatoare, nu se compara cu linba germana, eu as spune ca engleza e ca italiana sau sponiala e usoara sincer
The traditional practice involves a Muslim man saying "talaq" (divorce) three times - in any form, including email or text message.
It was declared unconstitutional by India's Supreme Court in August, but officials say it has continued since.
The proposed law also provides for fines and support for affected women.
The draft Muslim Women Protection of Rights on Marriage Bill has now been sent to regional governments for consultation.
It would explicitly ban "triple talaq", in line with the Supreme Court ruling, and lay out procedures legal procedures for a "subsistence allowance" and custody arrangements, the Press Trust of India said.

fac pariu ca intelegi si daca nu ai habar de lb engleza
vs germana
Es ist jedenfalls was Neues in der fast 70-jährigen bundesrepublikanischen Geschichte, dass wir so lange nach einer Wahl noch nicht wissen, wer die neue Regierung bilden wird. Die Deutschen nehmen das übrigens bemerkenswert gelassen – Quelle: https://www.berliner-zeitung.de/28986514 ©2017

unde nu intelegi nimic
engleza e o limba frumoasa, e limba viitorului, a economiei, a tehnologiei e ceva obligatoriu

8 răspunsuri:
| Sn4k3 a răspuns:

Carti, cauti teorie (timpuri, verbe etc) si exercitii pe net, duolingo, filme si seriale cu subtitrare si cand crezi ca o stii cat de cat, incerci fara sa vezi daca intelegi. Alegi o metoda sau toate, depinde de tine. Spor!

| Legion7X a răspuns:

Http://www.teora.ro/......mbshop.cgi

Asta este salvarea ta acu să vedem în cât timp înveți tu 70.000 de cuvinte iar acesta reprezintă numărul minim.
Este bine să ști atât cât poți nu băga la cap toate prostiile la cap din domeniul economic, Marketing, argouri de stradă etc presupun că nu vrei să devi translator cu toate că și acela are nevoie de dicționare voluminoase pentru a traduce corect.
Din engleză întodeauna este de învățat niciodată nu este de ajuns.

| Kyttynna a răspuns:

Cartea asta e minune, o am si eu si se vad imbunatatiri
http://www.niculescu.ro/prod/Limba_engleza_fara_profesor

| NoBodyOriginal a răspuns:

Memorand

| LaurenAdinks a răspuns:

Ai putea sa te uiti la filme in engleza fara subtitrare, mai este si o aplicatie Duolingo foare buna.