| anonim_4396 a întrebat:

CUM S-A FORMAT PAMANTUL?

9 răspunsuri:
| anonim a răspuns:

Din marea explozie bing-bang.asteptam urmatoarea intrebare.big grin

| kh1ss a răspuns:

Big bang

| gabimaris a răspuns:

Nu mai tin minte cum s-a format... dar cu siguranta asist zilnic la "deformarea" lui!

| tukhey23 a răspuns:

D-zeu stie, fiule happy

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

AGLOMERATIA DE MATERIALE ARE FORMA DE DISC. PARTICULELE SE AFLA IN MISCARE DEZORDONATA. IN CENTRU IA NASTERE SOARELE. IN JURUL SOARELUI SE FORMEAZA PLANETELE.ATRASE DE SOARE PLANETELE INCEP SA SE DEPLASEZE PE ORBITE. FAPTUL CA TOATE PLANETELE SE DEPLASEAZA IN JURUL SOARELUI IN ACELASI SENS ARATA CA S-AU FORMAT IN ACELASI TIMP.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Pamantul

| B3Bytza a răspuns:

Particulele de praf cosmic eliminat de planetele care au explodat din cauza "batranetii" sau a meteoritilor, se aduna din nou la un loc impreuna cu alte particule de fraf de la alta planeta, luand o forma cilindrica si depunandu-se formeaza o planeta.(Anca-12 ani)

| B3Bytza a răspuns:

Dupa ce o planeta a explodat din cauza "batranetii" sau a meteoritilor, particulele de praf cosmic eliminate de aceasta se aduna la un loc cu alte particule de praf de la alte planete explodate, luand o forma cilindrica si depunandu-se strat peste strat de praf cosmic, astfel, din punctul meu de vedere a luat nastere Pamanul si alte planete.(Anca-12 ani)

| B3Bytza a răspuns:

Dupa ce o planeta a explodat din cauza "batranetii" sau a meteoritilor, particulele de praf cosmic eliminate de aceasta se aduna la un loc cu alte particule de praf cosmic de la alta planeta explodata, luand forma cilindrica si depunandu-se cate un strat de praf unul peste altul, se formeaza o planeta.(Anca-12 ani)(ceea ce scrie aici este ceea ce cred eu despre cum s-a format o planeta).