| Iulian890 a întrebat:

Cum se numea pe vremea lui Ceaușescu jandarmeria de astăzi?

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Locul Jandarmeriei a fost luat de Trupele de Securitate, prin 1947 si apoi, dupa 1989, s-a revenit iarasi la Jandarmerie.

7 răspunsuri:
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Jandarmeria ca instituție, cea de azi nu exista.
Ceva similar avea ministerul de interne de pe vremea aceea și se numea forță de intervenție rapidă, sau cam așa ceva, dar nu avea uniforme diferite și nu se manifestau așa ca jandarmii de acum.

| CristiDinBucuresti a răspuns:

Dar ce mai contează acum? La ce te ajută? Siguranță parca i spunea.

| gabicoo a răspuns:

Scutierii!

| gabicoo a răspuns (pentru gabicoo):

Ăștia făceau parte din trupele ministerului de interne sau Miliția!
O structură asemănătoare jandarmeriei de azi nu exista pe vremea lui Ceasușescu!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ai auzit de "potera"? Potera era politia de mai demult, de pe vremea lui Ceaușescu.

| mngzx a răspuns:

Militia

| Anonimus19191 a răspuns (pentru mngzx):

Miliția era poliția de astăzi. Jadarmeria era Siguranța sau nu stiu. caută pe net