| anonim_4396 a întrebat:

Cum se va desfasura transferul elevilor de liceu daca se baga module in loc de semestre? Va rog, daca stiti! Multumesc!

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

N-avem de unde sti exact, deocamdata sunt doar propuneri, neconcretizate intr-un act oficial.
Probabil ca, de regula, transferul va fi permis doar in vacanta de vara, cu unele exceptii, oate chiar cele din prezent, in baza carora transferul se poate face in tot timpul anului scolar.

| luckz123 a răspuns (pentru Ioandelasal):

Crezi ca nu se vor mai putea transfera liceeni? Daca se baga modulele?

| Ioandelasal a răspuns (pentru luckz123):

Sigur ca se vor putea transfera, singura problema este in ce perioada.

| luckz123 a răspuns (pentru Ioandelasal):

Dar eu daca sunt la un liceu slab, dar scot o medie onorabila pe clasa a 9a ma pot duce la un liceu bun? ca ex:sunt la liceu de 7 scot 9, 40, pot merge la un liceu de 9?

| Ioandelasal a răspuns (pentru luckz123):

La transferul de dupa cl. a IX-a conditia este sa ai media de promovare a clasei cel putin egala cu a ultimului promovat din clasa de transfer. Cu media indicata sigur ca vei avea media mai mare decat a ultimului promovat.

7 răspunsuri:
| RxTx a răspuns:

Nimeni nu are bunăvoință in românia sa ii ajute deloc pe cei ce vor sa se transfere
Toti directorii de licee privesc cu ochi rai munca si birocrația

Plus ca trebuie sa ai toate mediile încheiate
De preferat sa ai medii bune

Apoi vei da diferente pentru ca nu sunt aceleași materii
Poate ca unii sunt mai avansați la franceza...

| luckz123 a răspuns (pentru RxTx):

Din nefericire fiind un om foarte emotiv si fricos, am dat o in bara la evaluarea nationala si stiu ca voi ajunge la un liceu slab. Sper ca ma voi mai putea transfera daca se introduc module in loc de semestre...

| RxTx a răspuns (pentru luckz123):

Mergi la orice fel de liceu tehnic ca e bun si o scoala profesionala tehnica este buna faci bani multi spre diferență de Linginerii care nu știu când termină o facutate sa facă un ban cu mâna lor