| Chivoiu_Emanuel_1993 a întrebat:

Cum vi se pare profilul de mate-info? Din ce se da bacul si teza? Daca intru la un liceu in care media de admitere la mate info e de 7.20 ar aparea diferente sesizabile fat de un profil la care media de admitere e 9.05?

3 răspunsuri:
bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

Specializarea de "Matematică-Informatică" este cea mai GREA : se face Mate M1 ( cea mai grea matematică ) şi multă Informatică ( + dai Atestatul la Info, la sfârşitul clasei a 12-a )!

Vezi alte detalii în răspunsurile pe care le-am dat la linkul :
http://www.tpu.ro/......-si-orale/

http://www.tpu.ro/......mate-info/

http://www.tpu.ro/......dau-funda/

Toate cele bune!

| WhiteLife a răspuns:

Mi se pare un profil rentabil, la care te straduiesti mult in liceu si o duci mai usor la facultate. Da, e o diferenta. Pentru ca poate sa fie "mate-info" numai cu numele si atunci mai bine te duci la filo la un liceu bun. La niciun liceu matematica nu va fi usora, daca vrei sa faci ceva bine pana la capat du-te unde e mai greu, pune pe lista cele mai bune licee si de-abia la urma pe alea mai proaste si poate intri la unul bun. Tezele si BAC-ul se dau cum s-a scris mai sus.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Dacă ești la profilul mate-info, dai bac-ul la română, matematică și o probă la alegere:Fizică, Chimie, Biologie, Informatică. Teze dai la română, matematică, fizică /chimie/biologie și la informatică. Pot apărea diferențe dacă te dai la un profil cu media mai scăzută, dar asta depinde de tine. Dacă ești elev bun și silitor nu vor exista.