| BestOfTheBest a întrebat:

Daca dau mai departe la liceu la filologie ca profil, ce as putea iesii ca meserie?

3 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu poti iesi nimic dupa terminarea unui liceu teoretic! Trebuie sa urmezi si o facultate pentru o anumita specializare! Apoi de la filologie poti iesi jurnalista, profesoara de limba romana, latina, prezentatoare tv, ziarista, psiholoaga, redactor de carti, reviste, articole, judecator, avocat etc.

| Lisadream a răspuns:

Important este nu doar liceul ci si facultatea pe care o urmezi dupa. De exemplu dupa un profil uman poti sa dai la o facultate de limbi straine, litere, drept, jurnalism, psihologie.In schimb un profil real, mate-fizica te poate ajuta sa intri la o facultate precum finante- banci, arhitectura, contabilitate, navigatie. Alege intai ce iti doresti sa faci - in mare - discuta si cu parintii ce ti s-ar potrivi mai bine.dar sa fie in acelasti timp si o meserie care sa iti aduca avantaje materiale.

| BestOfTheBest explică (pentru Lisadream):

Faza e ca eu sunt aerian la matematica.am auzit (nu sunt sigur) ca de la filologie poti da la facultate sau la ceva legat de politie. e adevarat?