| Fotofo97 a întrebat:

Daca nu m-am prezentat deloc la facultate in anul doi (fiind exmatriculat), mai trebuie plătită taxa de studii pe anul respectiv?

Răspuns Câştigător
| Irinelp a răspuns:

Nu poți plăti ceva ce nu ai folosit.

| Adry05 a răspuns (pentru Irinelp):

și cum dovedește că n-a folosit dacă nu prin retragerea dosarului? că n-a intrat la cursuri, da el avea dreptu să intre, a ales să n-o facă, locu lui era ocupat și el luat în evidență, deci bunu a fost „cumpărat" chiar dacă nefolosit. E ca și cum ai cumpăra o pereche de căști și le ții în fundu sertarului, doar n-o să-ți dea producătoru banii înapoi că tu ai ales să le ții în fundu sertarului. dacă le dădeai înapoi îi primeai, înțelegi diferența?
Acu nu știu ce politică au la universitate că fiecare își are propriile reguli, inclusiv fosta mea universitate prevedea o prostie că dacă tu o lună ai fost la taxă și ai plătit deja prima tranșă și următoarea lună intri la buget, banii de taxă nu-ți sunt restituiți deși tu ești la buget. Na, românica.

| Adry05 a răspuns (pentru Irinelp):

Also eu am pierdut un an întreg de buget pentru o săptămână de cursuri când mi-am retras dosaru, nici eu nu mi-am folosit bugetu, măcar pe semestru 2 dacă considerau că-l mai am că de acolo chiar n-am folosit nimic, și totuși e considerat pierdut așa că nu m-ar surprinde să-l pună să plătească

6 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Tu ai ocupat 1 loc intregul an, loc ce putea fi folosit de un alt student.
Ca urmare, ai toate sansele sa primesti si nota de plata.

| Violleta2022 a răspuns:

Care taxa de studii, odata ce NU mai esti student acolo?

| Wr3nch a răspuns:

Da stimate geniu. Daca viuau sa nu o platesti trebuia sa te retragi inainte sa inceapa primul semestru.

| Anuket a răspuns:

Da, plătești.