| Alex9999999999999999999 a întrebat:

Daca prin noi curge sange de dac asta inseamna ca Burebista, Decebal si alti regi care au fost inainte sa fim cuceriti de romani fac parte din istoria Romaniei, asta inseamna ca ii putem pune la categoria de conducatori ai pamanturilor astora, corect? Daca da, inseamna ca putem pune si toti regii romani care au aparut dupa Traian pana in 271 ca fiind regi ai acestor pamanturi pentru ca vreo 100 si ceva de ani am facut parte din imperiul roman, corect? Ar merge logica asta? Va zic asta pentru ca ma gandeam sa fac un timeline cu toata istoria Romaniei mai exact cu toti conducatorii pe care i-au avut pamanturile astea pana in prezent happy. Primul pe care l-am gasit a fost Zalmoxis care a fost conducator inainte de anii 500 inainte de Iisus apoi dupa moarte a fost considerat zeu.Bun si am facut legaturi intre toti regii care l-au urmat pana la Burebista si pana la Burebista noi nu eram daci, eram geti si dupa am am mai facut legaturi pana am ajuns la Decebal si intrebarea mea e in teorie ii pot numi si pe regii romani regi ai pamanturilor astora?

4 răspunsuri:
| sierra1 a răspuns:

"prin noi curge sange de dac ...Ar merge logica asta?"

gresit! ar fi corect doar așa, intr-o eventuală poezie de succes indoielnic

| Alex9999999999999999999 explică (pentru sierra1):

M-am exprimat gresit..in fine ceea ce voiam eu sa zic e ii putem considera pe toti regii romani de dupa traian pana in 271 cand s-au retras regii ai pamanturilor astora? Cum spuneam si mai sus vreau sa pun toti conducatorii pe care i-am avut de-a lungul istoriei.

| Alex9999999999999999999 explică (pentru sierra1):

Am facut pentru Youtube acum 2 zile despre conducatorii pe care i-am avut noi ca natie din anii 500 inainte de hristos pana acum dar initial pusesem pana la decebal apoi am sarit direct in anii 850 cand un asa zis gelou conducea o armata de romani si slavi si dupa am inceput cu bezerenbam, litovoi, barbat, radu negru, basarab i si tot asa toti conducatorii pe care i-a avut valahia pana cand s-a facut unirea lui cuza si dupa am continuat pana in la iohannis in 2024 cand se termina mandatu.Asa si de dimineata m-a lovit gandu ba dar daca traian ne-a cucerit si in imn se spune de sange de roman, n-ar merge sa pun si regii romani de la traian pana in 271 pentru ca au condus pamanturile astea chiar daca ei stateau in roma..totusi am facut parte din imperiul roman.

| sierra1 a răspuns (pentru Alex9999999999999999999):

Dacă până la Aurelian, Roma stăpânea și teritoriile de la nord de Dunăre (să nu-i zicem Dacia), ATUNCI da, putema să le spunem regi/împărați ȘI ai pamanturilor astora