| anonim_4396 a întrebat:

Dacă sunt pe profil științele-naturii cum credeți că mă voi descurca dacă urmez facultatea de matematică?
Adică, pe științele-naturii nu se face atât de multă matematică ca pe mate-info, și de aceea mă gândesc că cei de la facultate care au urmat mate-info în liceu le va fi mai ușor decât mine.
Ce părere aveți?

6 răspunsuri:
| Catrice a răspuns:

La facultate ai nevoie de cunoștințe avansate de matematica.
Dacă o sa faci meditații și o sa te pui serios pe învățat, nu ar trebui sa ai prea mari probleme.

| Sn4k3 a răspuns:

Nu e chiar asa mare diferenta, n-ai avea mult de recuperat, mai ales daca iti place matematica si te pricepi, ma gandesc ca doar de asta vrei acolo.

| Ineys a răspuns:

Intrebarea e care facultate de matematica?

Mate-info de la Bucuresti? Vezi ca sunt vreo 5 pe 1 loc acolo, eu zic sa mai incerci admitere si la alte facultati pentru orice eventualitate. Nu de alta, dar better safe than sorry.

La facultate nu conteaza de la ce profil din liceu ai intrat, si crede-ma chiar nu conteaza. Eu in primul an am facut informatica de liceu + fizica de liceu + matematica de liceu ( Bazele C++, integrale, derivate, etc. ) + alte materii complet noi de care nici nu s-a pomenit in liceu, deci sa zicem ca la alea plecati cumva oarecum toti de la egalitate. Desigur, toate astea au fost facute pe fast forward. Practic s-au comprimat 4 ani de liceu intr-unul singur. Daca iti vezi de treaba si inveti cum trebuie in primul an, nu o sa se vada nici o diferentra intre cei care au terminat MI si tine.

Bine, eu nu am intrat la 3 ani, am intrat la 4 ani, desi banuiesc ca e cam acelasi lucru.

| NietzscheFrumosSiDesteptSunt a răspuns:

Intre timp vei putea sa te muti la profil mate-info.

| O'Brien_Casiana_1998 a răspuns:

O sa iti fie foarte greu daca nu o sa inveti in plus fata de ce este predat la clasa, o sa trebuiasca sa faci meditatii la matematica toti cei 4 ani si nu o sa fie usor deloc mai ales ca esti la profil uman, iar mate-info este un profil real. Dar iti urez succes.

| esa212015 a răspuns (pentru O'Brien_Casiana_1998):

Și ea este pe real, științe ale naturii (bio-chimie). Însă da, ai dreptate, i-ar fi destul de greu și ar trebui sa se pună cu burta pe carte, deoarece la științe ale naturii se face matematică m2, iar pe mate-info se face matematica m1, care e mai grea decât cea de m2.