| LeiAdrian a întrebat:

Daca vreau sa ma duc la Facultatea de Matematica, specializarea Matematica-Informatica, are ceva daca n-am dat niciun atestat la Informatica la finalul clasei a XII-a sau era obligatoriu? Daca n-am dat atestat pot sa ma duc la specializarea Matematica-Informatica sau trebuie sa ma duc la specializarea Matematica simpla, Facultatea de Matematica avand doua specializari : Matematica si Matematica-Informatica?

Răspuns Câştigător
| neutrino a răspuns:

Atestatul nu are legatura cu facultatea.

10 răspunsuri:
| LeiAdrian explică:

Precizez ca n-am dat atestat pentru ca n-am fost la profilul Matematica-Informatica in liceu.

| DeeaMarry a răspuns:

Nu ii pasa nimanui de acel atestat!
E doar o hartie pe care ai putea-o adauga la CV daca vrei sa te angajezi imediat ce termini liceul.
Problema ta e alta. Nu ai facut matematica M1 in liceu. Daca ai fost la stiintele naturii, ai mai auzit tu ceva de informatica, dar daca nu, e destul de rau. Crezi ca o sa faci fata la facultate in conditiile astea?

| LeiAdrian explică (pentru DeeaMarry):

Da am fost la stiinte ale naturii si am facut informatica doar in clasele a IX-a si a X-a. Si nu stiu daca la facultate sa ma duc la specializarea Matematica fara informatica, sau la specializarea Matematica-Informatica.

| DeeaMarry a răspuns (pentru LeiAdrian):

Sa zicem ca la informatica te-ai putea descurca daca ai vointa sa inveti singur. Dar nu stiu ce te faci cu matematica, pentru ca tu nu ai facut matematica M1in liceu!

| LeiAdrian explică (pentru DeeaMarry):

Si are ceva? Profesorul meu stie ca vreau sa ma inscriu acolo si a facut cu noi din clasa a IX-a toata materia de Matematica-Informatica, erau unele capitole care se faceau obligatoriu la Mate-Info iar la Stiinte puteau fi sarite, cum ar fi in clasa a XI-a capitolele Siruri si Permutari, dar le-a facut si la noi, si in plus a facut cu mine si niste chestii suplimentare, care pe altii de la mine din clasa nu i-ar fi interesat.

| DeeaMarry a răspuns (pentru LeiAdrian):

Atunci e ok.
Ar fi bine sa te pui pe invatat informatica, C++ si/sau Java, daca vrei sa mergi pe matematica/informatica. Si sectia asta ti-o si recomand, avand in vedere ca o sa ai dubla specializare.

| AlecsRvaSpunePa a răspuns:

Atestatul este facultativ.Nu ar trebui sa fie o problema in vederea intrarii la Mate-Info.Desi a-i fi avut un atu in plus daca aveai si atestat.

| LeiAdrian explică (pentru AlecsRvaSpunePa):

Inseamna ca e mai bine la specializarea Matematica?

| AlecsRvaSpunePa a răspuns (pentru LeiAdrian):

Daca tu ai terminat la matematica simpla, atunci da.Trebuie sa te gandesti sa iti fie cat mai usor cu examenele in facultate, nu sa te impovorezi si mai mult.

Dar daca tu consideri ca vei face fata poti incerca linistit si la mate-info. Dupa cum am zis.Lipsa atestatului nu va fi o piedica.

| RedDeath a răspuns:

Intri fara nicio problema! Problema e sa faci fata la matematica si informatica!