| tonyc7 a întrebat:

De ce li se spune orci militarilor rusi care lupta in Ucraina? Ce sunt orcii si cum a ajuns aceasta porecla urata sa le fie data militarilor rusi?

11 răspunsuri:
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Lumea se împarte în buni și răi, la propaganda de război.

| Drimmero a răspuns:

Sunt orci si la propriu si la figurat, armata lor e hoarda de Mordor.

| Holiday a răspuns:

Orcii sunt niste personaje crude si proaste. Adica exact descrierea corecta pentru un vatnik. Acum o sa ma intrebi ce e vatnik, nu?laughing

| tonyc7 explică (pentru Holiday):

Da, de vatnik chiar nu am auzit laughing) Asta ce mai inseamna?

| Holiday a răspuns (pentru tonyc7):

In cazul de fata inseamna un soldat rus prost (de parca ar exista si altfel), dar se poate folosi in general la adresa cuiva care sustine imperialismul rus, care il pupa in dos pe Putin, etc, chiar daca nu e rus. Provine de fapt de la denumirea jachetei de iarna purtata in WWII de soldatii rusi, si care apoi a fost readus in actualitate de un desen animat ("Rashka square Vatnik") care facea misto de astia cu idei tampite imperialiste ruse.

| LordCristobal a răspuns:

Orcii erau niste creaturi umanoide si deformate fizic cu aspect grotesc din mitologia scandinava sau din cartile si trilogia,,Hobbitul" si,,Stapanul Inelelor" scrise de Tolkien.
Ei bine, orcii erau niste creaturi care aveau oarecum si ei un regat de-al dar traiau intr-o mizerie de nedescris. Orcii aveau obiceiul sa atace regatele oamenilor, elfilor si a gnomilor si distrugeau si omorau tot in cale. Orcii nu se intelegeau bine nici intre ei daca nu aveau o figura autoritara sa ii conduca se omorau intre ei.
Pe buna dreptate comparatia intre rusi so orci e foarte buna, rusii sunt la fel ca orcii, distrug si omoara tot in calea lor si violeaza si femei.

| DeMicUnCălător a răspuns:

Serghei Gaidai este cel mai recent oficial ucrainean care a comparat trupele ruse cu "orci", monștrii celebri din cartea lui J.R.R. Tolkien, Stăpânul Inelelor,

| tonyc7 explică (pentru DeMicUnCălător):

Dar de unde a rezultat aceasta comparatie? Sau asemanare? Ca tot nu inteleg...

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Propaganda rusofoba

| tonyc7 explică (pentru anonim_4396):

Am inteles asta, dar de ce tocmai acest cuvant?

| Iepuroi a răspuns:

Orci era deja happy folosita că insulta și înainte de razboi ( și eu am folosit-o dar nu neaparat fata de ceva tara anume )
Folosesc orci pentru că orcii erau în general sclavii lui Sauron happy și aveau o tendință ( cel puțin în Lotr ) sa fie violenți sau cruzi ( și în alte medii de fantezie cel puțin )