| Doηηa a întrebat:

De ce sunt mulți agramați? Eu înțeleg că nu sunt toți la filologie,dar nici măcar să nu știi cum se scrie corect "aibă"? Cum să scrii "aive,aivă,aibe" și muuulte alte greșeli gramaticale dar și de vocabular.
Trist, nu?
http://ro.stiri.yahoo.com/......00718.html

10 răspunsuri:
Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
Simplu, este greu să stăpânești gramatica!
Pa, pa.

| corolav a răspuns:

Și totuși, nu ai dreptate!
Aceste forme „aive", aivă", „aibe", cînd este vorba de verbul „a avea"... sînt corecte d.p.d.v. grama tical.
Sînt niște forme mai populare, poate cumva arhaice, poate niște inversiuni, dar sînt corecte.
Depinde și de contextul în care sînt folosite.
De exemplu :
În loc de „să te aibă Domnul în grija lui " e corect spus „aibe-te Domnul (Dumnezeu) în grija ( paza) lui".
Astea se mai folosesc și astăzi prin unele zone ale țării.
Deci...

| darrio2007 a răspuns (pentru corolav):

Uita-te aici si mai gandeste-te la raspunsul tau:http://adamaica.wordpress.com/......e-sa-aiba/

| corolav a răspuns:

Amice, degeaba încerci să mă convingi cu acel exemplu.
Eu am spus „să aibă„ și inversiunea cores punzătoare.
De ce ții tu neapărat să răstălmă cești ce am spus eu?
Am mai scris acolo și că e vorba de context.
Caută tu exemplele ( umblă pe la clasici - Eminescu, Creangă, Sadovea nu, Agîrbiceanu, Slavici, Alecsandri și poate și alții -eventual la croncari) și vei găsi.
Eu știu ce știu.
Să fii sănătos!

| darrio2007 a răspuns:

Foarte trist.Mai ales cand sunt incurajati de unii care cred ca e bine.Si sunt ferm convinsi ca asa trebuie sa fie si te mai si contrazic.Ai deja aici un raspuns de acest gen.

| Karinakari99 a răspuns:

Da,aşa este, trist.Pe internet nu e obligatoriu să scrii corect şi toţi se obişnuiesc aşa.

| zurick a răspuns:

Extrem de trist. Înțeleg nu toți suntem buni la română, dar măcar să nu pocim limba asta. Doar nu-i așa de greu să faci diferența între decât și doar.
Am mâncat doar o bomboană.
Nu vreau decât o bomboană.
Cât despre ''ca și'', poți evita și altfel cacafoniile folosind cuvinte gen precum, acesta...
Sunt multe greșeli și groasnic este că sunt și foarte apreciate, mai ales pentru șmecherașii de cartier.

| sublime89 a răspuns:

Eu unul nu inteleg ce fel de scoala se face in ziua de azi. Cum pot profesorii de romana sa-i treaca pe toti analfabetii? E o mare problema, care arata inca o data in ce hal a ajuns invatamantul romanesc.

| einenebun23 a răspuns:

E foarte trist. Asta se intampla din cauza internetului unde copiii nu sunt nevoiti sa scrie corect gramatical si pe zi ce trece ei se obisnuiesc sa scrie asa si uita sa mai scrie corect.

| darrio2007 a răspuns (pentru einenebun23):

Lasa ca nu e greu sa tastezi b in loc de v.Asa s-au obisnuit.