| Sergiu1996 a întrebat:

Deci,am nevoie de niste recomandatii,voi avea cateva zile libere, si as dori sa citesc un roman, dar volumul sa nu fie mai mare de 230 pagini si minimum 180-200, iar scriitorul sa fie roman,si cartea sa fie buna,ma pregatesc de olimpiada la romana si as dori sa invat cuvinte noi, expresii frumoase.

Răspuns Câştigător
| CarlyZ a răspuns:

"Patul lui Procust"~Camil Petrescu
"Domnișoara Christina"~M. Eliade
"Maitreyi" ~M. Eliade
"320 de Pisici Negre"~Rodica Ojog Brasoveanu

Lectură plăcută.
Bisous!

9 răspunsuri:
| corolav a răspuns:

Băi flăcău, la tine prostia e la rang de virtute.
Dacă e să vorbești românește trebuie să o faci corect oriunde te-ai afla în lume.
Prin afirmația pe care ai făcut-o efectiv te descalifici.
Alte vorbe sînt de prisos!

| Tagaso a răspuns:

"as dori sa citesc un roman, dar volumul sa nu fie mai mare de 230 pagini si minimum 180-200,"maxim cât?(participă la oimpiada de matematică).

| Sergiu1996 explică (pentru Tagaso):

Ti-am cerut propuneri de carti, nu vorbe in vant...

| Tagaso a răspuns (pentru Sergiu1996):

Nu sunt vorben-vânt, pentru Olimpiadă trebuie să cunoști foarte bine limba română citez"recomandatii"corect -recomandări

| corolav a răspuns (pentru Tagaso):

Citind corect DEX-ul limbii române veți constata că sînt corecte ambele forme, deci și „recomandație" și „recomandare".
Dar, pentru enunțul pe care l-a formulat „sergiu 1996", mai adecvată este forma „recomandație".
Partea proastă e însă alta.
Acest domn „sergiu" se pregătește pentru olimpiada la limba romănă ( concurs care probabil că impune probă și de literatură și de gramatică), dar cel puțin la ortografia limbii române are destule lacune care îi pot aduce multe puncte în minus la lucrare.
Și este un defect care nu se poate corecta în cîteva săptă -mîni.
Sînt necesare exerciții serioase de dictare și de scriere cu cineva priceput la gramatica și ortografia limbii române.
Să fiți sănătoși!
P.S. Eu scriu numai cu „î" din „i".

| corolav a răspuns (pentru corolav):

Scuze: „Citind DEX-ul limbii române..."

| Sergiu1996 explică (pentru corolav):

Asculta,motologule am locul II la limba romana, si daca nu vei avea grija cum vorbesti, o obtii...

| corolav a răspuns (pentru Sergiu1996):

Vezi, de aia ai numai locul II la limba română!
În acest text de două rînduri și 18 cuvinte iar ai comis TREI greșeli de ortografie.
Băiețaș, mergi la clasa întîia și mai fă dictare!
Treci apoi pe la mine, la meditații. Iau eu cam scump dar te rezolv!
Să fii sănătos!

| Sergiu1996 explică (pentru corolav):

Gura,nu sunt din Romania, de accea am alta ortografie, desteptule.