| Albinuța767 a întrebat:

Deci as vrea la un profil real pe științe ale naturii. Dar nu știu dacă o să mă descurc deoarece în gimnaziu nu prea mi-a plăcut matematica deoarece nici profesorul nu nu insufla placerea de a învăța la matematică. Iar la fizică și chimie am făcut cu diriginta și ne-a pus note bune și nu știu dacă o să mă descurc.

La uman as vrea să merg deoarece mi-a plăcut foarte mult română în generala am primit note pe merit. Adică cea mai mică a fost 4 iar cea mai mare 8. La matematică 3 și cea mai mare 5/6. V-am spus mai sus.
Deci sunt confuză și până luni trebuie să mă gândesc bine deoarece luni e repartizarea.

Daca as merge la Uman un liceu din Suceava dacă mi-ați putea recomanda cu media de admitere la liceu să fie 7.

Daca la real unde m-aș putea descurca că sa nu fie nivel de dificultate mare. Va rog ajutor.
DAU FUNDA. Liceele sa fie din Suceava înafara de Alexandru Ioan Cuza, și Petru Mușat.

Răspuns Câştigător
| Evelinmariaa a răspuns:

Eu te-as sfătui sa mergi la real, la stiinte. Eu trebuie sa termin filologia si imi pare extrem de rau, facultățile pe care le pot urma de aici nu ofera deloc servicii prea bine plătite; singura care ar putea face asta fiind facultatea de drept, insa ca sa iesi un avocat care câștiga, ai mult de lucrat. Nici mie nu mi-a plăcut matematica si nu am fost buna la stiinte: fizica, bio, chimie, de asta am si venit la uman. Dar regret. Vei invata categoric daca iti dorești asta. In caz ca nu te vei descurca, ai putea sa faci câteva ore de meditații, asta ca sa incepi sa stăpânești materia si dupa iti ca fi usor. E spre binele tau, oricum. Bafta si fii atenta ce decizie vei lua.

7 răspunsuri:
| Mayar a răspuns:

La real poti merge si la stiinte ale naturii, si la mate info. te ia de la inceput! problema este sa tii pasul. Nu e greu sa tii pasul, trebuie doar sa fii atenta la ore si sa parcurgi in tihna acasa lectiile de la scoala. Nu e mare branza, dar multi sunt super lenesi sau stau zile i nsir sa termine seriale de vizionat si nu se ocupa de scoala - de liceu. De aceea este greu.
Tu nu te transferi, tu incepi de la inceput, cu clasa a 9-a, liceul. Deci nu ai de ce sa iti fie teama. Vei avea in manuale explicat ce se aplica, profesorul da exemple, rezolva exercitii, apoi le rezolvati voi pentru a va obisnui cu lucrurile respective. In cazul in care, printr-o minune, inca mai ai intrebari - poti cauta pe internet! Sunt si forumuri unde postezi intrebari de matematica si/sau fizica si persoanele de acolo te ajuta si iti raspuns. Uneori dureaza o zi, alteori o saptamana, depinde de intrebare.
La filologie daca dai, o sa ti se ingusteze oportunitatile in ceea ce priveste facultatile, deci iti recomand cu caldura sa alegi intre stiinte ale naturii si mate-info.

Faptul ca te preocupi atat de mult daca faci fata sau nu arata ca esti o persoana preocupata de scoala si de viitorul ei. Din experienta mea, astfel de persoane au avut mereu note bune.winking Gandeste-te asa : daca tu nu faci fata acolo, atunci cine face fata?! Geniile sunt extrem de rare, deci nu se includ.
Asa ca : da-i bataiewinking

| Albinuța767 explică (pentru Mayar):

Mersi mult ți-aș da funda dar am dat funda altuia și îmi pare ra putea mersii mi-ai dat un fir de speranță. Ești singurul care a spus asta mersi muuuuuuuuuultttttt.

| Mayar a răspuns (pentru Albinuța767):

Eh, nu m-antere fundele. conteaza sa ajut oameni macar in ceea ce priveste carierele lor. Si eu am avut probleme si aveam nevoie de sfaturi inainte de a intra la liceu big grin
Asa ca bafta si capul sus!winking

| Albinuța767 explică (pentru Mayar):

Aș mai vrea sa te întreb ceva ce poți să îmi spui despre științe sociale. Ce ore se fac? E greu?

| Albinuța767 explică (pentru Mayar):

Și ce ce ajung din asta, ce facultate pot urma?

| Mayar a răspuns (pentru Albinuța767):

Despre stiinte sociale chiar nu stiu... la mine la liceu nu era acest profil, dar nu cred ca poti face prea multe lucruri, deci ar fi de preferat sa eviti acest profil.
din ce am gasit pe net, concluzionez ca daca studiezi la liceu stiinte sociale, mai departe poti da la :
politie/jandarmerie
drept
ceva cu limbi straine

de asemenea : "Profilul stiinte sociale se axeaza pe istorie, geografie si materia de profil (in clasa a lXa logica, in a X-a psihologie, in clasa a Xl a economie si in clasa a Xll-a filosofie). Te vei axa si pe limba romana si 2 limbi straine. Din clasa a Xl-a nu vei mai face fizica, chimie, biologie dar vei mai avea 1 ora de matematica pe saptamana, initial avand 2. "

Deci fugi de acestp rofil cat te tin picioarele! ca doar pierzi timpul si iti distrugi viitorul straight face

| Mayar a răspuns (pentru Albinuța767):

Cu privire la greu, cum ti-am zis, niciun profil nu e greu daca te tii de scoala si ma isi studiezi cand esti acasa + atenta la ore happy