| anonim_4396 a întrebat:

Deci, vreau sa va intreb, daca stiti, desigur, ca daca merg in Italia si fac scoala acolo pot sa fac facultatea in Romania? Sau daca fac scoala si facultatea acolo pot sa muncesc si aici, in Romania? Mentionez ca sunt clasa a 6-a acum. =)

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Se poate sa faci liceul in Italia si apoi facultatea in Romania.
Se poate sa faci liceul si facultatea in Italia si apoi sa lucrezi in Romania, avand in vedere ca sunt recunoscute in Romania diplomele obtinute in toate tarile UE, deci inclusiv cele obtinute in Italia.

6 răspunsuri:
| xerxes1 a răspuns:

Fa totul in Italia ca macar asa inveti ceva.

| cDaniela a răspuns (pentru xerxes1):

Si asta e o varianta, dar eu imi doresc sa fac facultatea in Romania si anul asta trebuie sa ma mut in Italia bcs da.

| xerxes1 a răspuns (pentru cDaniela):

Sunt doua culturi diferite.Pana si bancurile sunt altfel.
La noi inveti de Stefan cel Mare acolo de Garibaldi.
Eminescu vs Dante.
Prietenii din adolescenta nu ii uiti niciodata.In tara ta o sa te simti ca un strain.
Ca idee, un amic a facut liceul in Dubai si nu a fost acceptat la facultate la noi din cauza echivalarii studiilor.
In schimb a fost acceptat fara examen la facultate in Suedia.
O sa ti se faca rapid scarba de ai nostri.
Acum ca suntem in comunitate poate se echivaleaza mai usor studiile din Italia si nu te pun sa alergi mult.

| Adrian_Mares_1972 a răspuns:

La ambele intrebari, raspunsul este da, se poate.