| Constantin_Paolo_1995 a întrebat:

Eu cred ca Dumnezeu exista si El a facut tot ceea ce se poate vedea si ce nu se poate vedea. Voi ce credeti?
aveti argumente?

Răspuns Câştigător
| delia567 a răspuns:

Uite aici un argument destept happy al lui C. S. Lewis:

„Să presupunem că nu a fost nicio inteligenţă în spatele universului. În acest caz, nimeni nu a proiectat creierul meu pentru scopul gândirii. Când atomii din craniul meu s-a întâmplat din raţiuni fizice sau chimice să se aranjeze într-un anumit fel, aceasta mi-a dat senzaţia pe care o numesc gând. Dar dacă e aşa, cum să mă încred în gândirea mea că e adevărată? Este ca aruncarea unui pahar de lapte şi speranţa că aranjamentul lichidului îmi va da vreodată harta Londrei. Şi dacă nu pot avea încredere în propria mea gândire, bineînţeles nu pot avea încredere în argumentele care duc la ateism. Aşa că nu am niciun motiv să fiu ateu sau nimic. Dacă nu cred în Dumnezeu, nu pot să cred în gândire, aşa că niciodată nu pot să folosesc gândirea pentru a nu crede în Dumnezeu. " (C.S. Lewis în The Case for Christianity)

| Constantin_Paolo_1995 explică (pentru delia567):

Foarte Bine! Bravo multumesc ..de asa ceva am nevoie... sa ma contactezi pe privat!

11 răspunsuri:
| sublime89 a răspuns:

Dar tu ce argumente ai ca exista?

| Constantin_Paolo_1995 explică (pentru sublime89):

Pai daca vrei argumente:
Eu am analiuzat teoriile care vorbesc cel mai mult despre existenta:respectiv evolutionism si creationism
si public videoclipuri. cu dovezi. pro un contra alta..pe youtube http://www.youtube.com/channel/UCwYzBOLEOqSyZcHKpQ2t41A
astept aici commuri

| Constantin_Paolo_1995 explică (pentru sublime89):

Aici pe youtube. ma refer... sa fie public tuturor!

| sublime89 a răspuns (pentru Constantin_Paolo_1995):

Bun, ai analizat teoriile despre evolutionism si creationism si ai dedus ca creationismul este cel adevarat. Pe ce dovezi te bazezi?

| Constantin_Paolo_1995 explică (pentru sublime89):

Pai aceste dovezi... le analizez in continuu si creez momenten videoclipuri si postez pe youtube... poti sa urmaresti sa vezi happy

| sublime89 a răspuns (pentru Constantin_Paolo_1995):

Imi pare rau sa-ti spun, dar nu prea sunt dovezi alea...

| Constantin_Paolo_1995 explică (pentru sublime89):

Dar tu ce dovezi astepti? (sau ce dovezi ai tu? )

| sublime89 a răspuns (pentru Constantin_Paolo_1995):

Dovezi, nu pareri. Asa cum are stiinta.

| Constantin_Paolo_1995 explică (pentru sublime89):

Pai fa diferenta dintre credinta si stiinta!

| numaiuna a răspuns:

Buna! Sunt de aceeasi parere cu tine... Dumnezeu exista...ar fi multe de spus despre El. Pot sa te intreb ce religie ai? big grin happy