| KinekT a întrebat:

Eu sunt din sibiu.Am o medie de aprox 9, 70.Imi place matematica,informatica, fizica. Vreau sa dau la un liceu de mate info.Am auzit de mate info intensiv info cei aia? La ce liceu imi recomandati sa ma duc?

7 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

mate info intensiv info accentul se pune pe informatica

| KinekT explică (pentru suntserios):

Deci daca imi place informatica sa ma duc pe intensiv info voi face mai multe ore decat la mate info?

| suntserios a răspuns (pentru KinekT):

Depinde de la liceu la liceu insa daca vrei sa faci si o facultate de profil nu ar strica cat mai multa informatica in liceu

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

PAi mate info intensiv inseamna intensiv info si matematica

| HelloMinecraft a răspuns:

Mai mult info e mate-info intensiv info.La ce liceu...Nu stiu.Cum vrei tu

| PaulPitic a răspuns:

Profilul mate-info iti ofera foarte multe variante de alegere a unei facultati si este si cel mai cautat profil.La mate-info se fac de regula 4 ore de informatica mai exact 2 de TIC si 2 de informatica, 4 ore de mate, 3 de fizica si restul sunt normale.
La bac trebuie sa dai obligatoriu la matematica si romana (ca la orice profil) si la alegere dintre fizica, biologie, chimie si informatica (informatica nu este obligatorie pentru bac doar daca iti alegi tu chiar daca este profil mate info).
Intr-adevar matematica este mai grea la profilul mate info deoarece este matematica M1, restul profilelor fac matematica M2 (adica este materia mai putina). Daca iti place chiar atat de mult mate si ai o medie asa de buna eu iti recomand alegerea acestui profil! FUNDA? big grin

| KinekT explică (pentru PaulPitic):

Daca eu nu am facut deloc informatica in generala dar am idee ce se afla intr-un dekstop/telefon cum se instaleaza windowsul etc. ma ajuta la mate-info? daca aleg intensiv info voi face aceeasi matematica ca si la mate-info (normal)si numai mai multa informatica?