| Malvina24 a întrebat:

Felicitari celor cu note mari la examenul de bacalaureat! Astept si eu pareri referitoare la notare, la modul de desfasurare a examenului.Cum vi s-a parut? A fost greu/usor? Ce note ati obtinut?(din ce judet sunteti?)

Răspuns Câştigător
| MisterKat a răspuns:

Salut! Si eu am media de 8. 36. Am avut 9. 80 la Istorie. 8. 95 la Sociologie si 6. 35 la Romana... La Romana am facut contestatie, am scris 8 pagini si mi-au dat o nota asa de mica... si in plus cei care au corectat au fost cei de la un liceu maghiar din Brasov. gandeste-te doarhee hee erau vreo 80 de copii care au dat contestatie la romana.

18 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Eu l-am dat demult. M-am uitat doar pe subiecte. Mi s-au parut in general usoare (am reusit de exemplu sa rezolv toate subiectele la mate, desi sunt peste 12 ani ed cand nu am mai pus mana pe o carte de mate). La istorie mi s-a parut rusinos de simplu, ca si la sociologie, ceea ce i-a dezavantajat pe cei care nu au dat la aceste materii. Practic folosind cultura generala si baremul (fara sa inveti absolut nimic), la istorie puteai lua cu usurinta un 7.
Cred ca examenul ar trebui sa creasca in dificultate, altfel risca sa cada in derizoriu. Pana la urma e un examen de maturitate, pentru care inveti serios si constant 4 ani (de liceu). el trebuie sa fie dificil pentru a fi trecut numai de cei care intr-adevar merita si demonstreaza ca nu si-au tocit degeaba coatele in liceu.

Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Malvina, vor fi rezultate dezastruoae 2-3 ani, cu procente mari de picati si apoi copiii vor incepe sa invete si lucrurile se vor regla. Pe termen lung, va fi mai bine. Nu vom mai avea semialfabetizati cu diploma de bac, ci o vor primi numai cei care o merita cu adevarat, cei care au invatat serios si care au cunostinte suficiente si serioase. N-am facut o clasa de matematica, nu am facut matematica in facultate si am terminat studiile in 2003, dar inca mai stiu sa rezolv problemele de la mate din subiectele de bac. Consider ca orice absolvent decent de liceu trebuia sa ia macar 8. Nu e un dezastru daca pica multi la bac, e un dezastru daca iau multi care nu ar trebui. Fiindca pe termen lung, oamenii astia, in loc sa ajunga ingrijitori, gunoieri, hamali, agricultori, ajung functionari, politisti, educatori si alte meserii care impun studii medii. Iar ceilalti sunt condamnati sa lucreze cu niste indivizi slab pregatiti, cu mari lacune in informatii. Daca creste dificultatea bacului (si fi sigura ca va creste cand va trece criza si lucrurile vor intra pe fagasul normal), vreo 2-3 ani doar 2-3% din absolventii de liceu vor lua bacul. Apoi, nivelul elevilor va creste si vom avea din nou oameni competenti si bine pregatiti.

| Malvina24 explică:

@MisterKat multumesc pentru raspuns si bafta sa iti dea nota mare la romana ca e pacat cu asa note la celelalte materii! Succes in viata!

@godyx ma interesa ce au facut TPU-istii mei nu ceilalti, multumesc dar stiam si eu unde sa vad rezultatele!

| Malvina24 explică:

Eu sunt din Gorj si aici au picat elevi care in anii de liceu aveau note intre 9 si 10! Practic parca nu-mi vine sa cred! O prietena de-a mea are 9. 2 la romana 3. 1 la matematica si 9. 5 la biologie

Toti spun ca a fost greu la mate! Eu o sa dau anul viitor si sunt ingrozita! Si eu ma descurc bine la scoala dar viata este inselatoare si uitati din exemplul de mai sus! Nu se stie! Vazui pe un site un elev din toata tara lua 10 pe linie! Superb! Pareri noi?

| Malvina24 explică:

@Mariana da ai mare dreptate! Imi pare rau daca am nedreptatit pe cineva! Felicitari tuturor! Si celor care nu au reusit acum succes data viitoare si curaj(se mai intampla)! Inca ceva: nu cei mai putin destepti au picat! Au picat si cei care au invatat! Emotii...teama...etc

Din curiozitate vazui ca la unii carea aveau experimentat la lb romana (prb. orala) aveau la cea scrisa 5 si unul care avea avansat la proba orala la lb romana avea la scris 8! Deci? niciodata nu se stie!

| Malvina24 explică:

@Brigaela da-mi voie sa-ti zic ca tu faci parte din elevii care cu adevarat au invatat in anii de liceu si felicitarile mele insa parerea mea e ca au picat destul de multi la matematica si daca ar mai creste si gradul de dificultate ar fi mai dezastruos! Ceea ce ai spus tu este intr-un fel bine pentru ca asa s-ar mai separa copiii buni de cei mai putin buni si locurile la facultate ar fi mai pe merit, insa asa e la noi in tara si dorim sa scoatem ''intelectuali'' pe banda!

Aruncand-mi numai privirea in categoria ''educatie si cultura generala'' in seara asta observai ca sunt copii care doresc sa participe la olimpiade si nu stiu cum s-o faca deoarece profesorii nu se implica! Dragii mei, acelasi lucru se intampla si la mine in scoala! Asa este acum, rusine sa le fie unora dintre profesori!

| Malvina24 explică:

@vlad_bv da ai dreptate, nu se compara matematica si istoria poate asta vrei sa spui dar dragul meu e ceva in apararea celor de la profil uman:TU ai ales profilul in clasa a 9-a cand ai trecut la liceu! Eu de exemplu puteam sa aleg si eu profilul mate-info insa am stiut ca nu voi putea face fata nu sunt eu matematiciana si de ce sa iau note mici sau sa pic? Mai bine nu! Am ales un profil accesibil unde sa fac ceva ce imi place chiar de sunt criticata de multi! Intradevar ii apreciez pe cei care invata bine la materii cum ar fi fizica, chimie, matematica pentru ca eu nu stiu si ii admir, nu numai pe elevi ci in special pe profesorii de materiile mentionate mai sus! Dragul meu inteleg ca tu nu ai mai facut biologie si trebuia sa te pregatesti singur stiu ca e greu la fel si eu ma pregatesc singura pentru anul viitor pentru ca vreau sa dau la psihologie! Insa asta e alegerea noastra, ai fi putut alege alta materie dar ai preferat biologia din pacate ne-avand ce alege intre ''3 materii cretine''! Eu iti doresc mult succes si felicitari pentru absolvirea a 12 clase! Succes in viata!

@Monyktza depinde de profesorul corector? Off pe multi ii aud spunand asta! Eu am trecut si eu a -12-a anul acesta si subiectul care a cazut la romana nu mi s-a parut greu! Acum depinde de fiecare...Succes in viata si felicitari!

@kiss ai fi putut face contestatie, de ce nu ai facut? Vreau sa va intreb ceva am vazut ca unii ziceti matematica T1 sau T1 sau M1 sau M2 ce inseamna asta? nivelul de pregatire avansat sau incepator sau ce? Imi poate explica si mie cineva?

| Malvina24 explică:

@vlad_bv multumesc de explicatii acum inteleg insa ''in clasa a -12-a nu-mi iau manual de mate'', pentru ca eu nu mai fac matematica din clasa a 10-a.Nu mai fac nici chimie, fizica, biologie, muzica s. a. Sunt la profil arte plastice(desen) si am alte materii in programa romana, 2 ore franceza, 2 engleza informatica, istorie, geografie, religie, sport si mai multe ore de desen(mai multe specialitati), voi face filozofie, mai am obtionalele, deci la mine e floare la ureche sa merg la scoala de asta am si note foarte bune in comparatie cu alte clase pentru ca materia e deosebit de usoara si imi place la scoala pentru ca nu e stres! O zi frumoasa!

mariana
| mariana a răspuns:

Malvina, gandurile tale sunt laudabile, insa sa stii ca trebuie felicitati toti userii care au dat bacul in acest an si l-au luat, indiferent de notare pentru ca, au fost subiecte destul de grele si a fost si un an stresant cu "grevele crizate" ale profesorilor.
Desigur ca, cei care au luat note mari, sunt cei care merita din plin laudele noastre si felicitarile de rigoare si vor avea sansa de a intra la facultate, pe baza mediei pe care au primit-o la bac si in cei 4 ani de studii.
Mult succes tuturor, iar pentru cei care acum au trecut in cl a XII-a, un sfat sa invete pentru a avea si ei parte de reusita.
Vacanta placuta pentru toti si toate si desigur multa sanatate.

| MisterKat a răspuns:

@vlad_bv: cum ti-a zis si Malvina, tu singur ti-ai ales sa dai la profil Mate-Info sau Tehnic. Stiai ca la aceste profile se face matematica pana in clasa a 12-a si ca trebuie sa dai la BAC matematica. Subiectele nu au fost nici usoare si nici grele, ele cereau sa ai cultura generala (cel putin la Sociologie si chiar te-as ruga sa citesti o carte de Sociologie sa faci variante si sa vezi cat de usor e. daca te-ai uitat pe Internet, sunt la Sociologie note de 5-6. Acum depinde si de cine corecteaza, eu trebuia sa iau 9. 40 (stiu ce am gresit, iar profii mi-au dat 8. 95 ca sa nu fac contestatie, ca stiu ca nu mai imi dau 0. 40 puncte in plus ci doar de la 0, 50 puncte in sus se iau in considerare contestatiile). In fine, ai dreptate ca la tine la liceu e mai greu, faci chimie, biologie, fizica si matematica (care sunt foarte dificile), ceea ce facem noi in Romania alti copii nu fac in UE. M-am uitat pe niste subiecte la bacalaureat la matematica din Slovacia, iar ei aveau totul grila si formulele pe foaia de examen si trebuiau sa aleaga varianta corecta. La matematica se invata cu pixul si hartia, facand exercitii. Mi se pare o prostie ca va pune sa invatati atatea formule, nici profii nu le stiu pe toate si in al doilea rand nu o sa va trebuiasca la nimic in viata logaritimi, matrice si alte tampenii... Acum, computerele fac totul, noi suntem niste cordonatori... Pe sora mea la facultate la matematica financiara o lasa cu formulele pe banca la examen si un computer (din ala stiintific cu functii trigonometrice).

PS.Pentru toti cei care se simt neindreptatiti de notele obtinute la bacalaureat: http://forum.portal.edu.ro/....../index.php

| yellowalien a răspuns:

Malvina, eu m-am uitat la rapoartele pe tara si am vazut ca au fost 125 de elevi cu 10 pe linie, asa ca nu-l crede pe ingamfatul ala laughing) (cred ca e vb de acelasi site pe care ma uitasem si eu putin mai devreme...)
Examenul mi s-a parut relativ usor, chiar foarte accesibil, insa la corectat au fost niste probleme, deoarece elevi olimpici la o materie obtinusera note mult mai mici decat altii care in tot liceul n-au facut mai nimic... E cel putin ciudat sa iei la faza judeteana a olimpiadei de lb romana locul 2 sau 3 (cu niste subiecte grele, gen Ion Barbu sau Cartarescu), iar la bac sa iei 8 si ceva pe un subiect de dificultate medie, accesibil tuturor...
Eu sunt multumita, slava Domnului, dar imi pare foarte rau pentru multi colegi care chiar ar fi meritat mai mult... Azi a fost ditamai coada la contestatii; au ce recorecta profii... Sa speram ca va fi bine! happy

| CosteaVlad a răspuns:

Salut. happy Eu sunt din Braşov. Materiile din care am dat eu bacul au fost: Română, Mate T2, Biologie T1. Categoric nu putem discuta diferenţa de note pe licee, deoarece materiile de bac au fost diferite. Una e să dai română, mate, bio/chimie/fizică, şi alta e să dai română, geogra, isto, de exemplu. În ceea ce mă priveşte pe mine, şi nu numai pe mine, pe toată clasa mea, noi biologie am făcut doar în clasa a 9-a şi a 10-a, şi atunci a fost materie voluntară, de umplutură pentru că atunci nimeni nu se putea gândi că o să dăm bacul din ea. Eram de profil t. op. Auto CAD, ulterior tehn. op. tehnică de calcul, profil care nu are absolut nicio treabă cu biologia şi cu materiile de acest gen, materia principală fiind informatica. Şi când te trezeşti în clasa 12-a că trebuie să dai bacul din biologie, o materie pe care efectiv n-ai făcut-o, la care nu are nimeni cine să te-ndrume şi să-ţi zică ce anume ai de învăţat, e destul de greu. Aşadar vineri subiectul de la bio a fost subiect la prima vedere pentru noi.
Legat de modul de desfăşurare al examenului, notele obţinute au spus tot în unele cazuri. Am colegi care sunt efectiv plute, au picat la mate şi la română cu note de 2-3, dar în schimb la bio au luat note mari, şi nu care cumva să crezi că pentru faptul că ar fi ştiut ei vreo fărâmă de biologie, ci pentru simplul fapt că au avut în sală persoane de la care au putut să se inspire. Iar alţii au luat note mari la mate şi la română, dar au picat la bio, pentru că n-au avut norocul lor, deşi erau mult, mult mai bine pregătiţi decât ei la toate cele 3 materii. Mi se pare de-a dreptul absurd.
Eu slavă Domnului l-am luat, cu 6. 78 (română 7. 75, mate 6. 60, bio 6. 00). De la mine din clasă doar 4 am luat bacul, şi eram considerată cea mai bună clasă din liceu, dar asta e.
Aşadar şi prin urmare nu mi se prea par relevante notele astea, pentru că una e să dai mate M1 la bac, şi alta e să dai istorie, geogra, psiho, sociologie la alegere în loc de mate. Este o foarte mică mare diferenţă, pentru că astea sunt materii la care se cam ia 10 pe linie lejer, şi automat că le saltă media de la bac celor în cauză, aşa că e cam ilogic să faci o comparaţie.
Toată stima şi respectul pentru cei cu "note mari", cum ai spus şi tu, dar majoritatea se etalează cu note astronomice la isto şi la sociologie, că de mate, chimie, fizică, bio văd că nu prea se-nghesuie nimeni să pomenească. Sau poate că sunt singurul de pe TPU care a avut de ales între astea 3 materii cretine... Pff, asta chiar că se numeşte "ghinion" straight face laughing oh go on
O zi frumoasă Malvi! happy

| CosteaVlad a răspuns:

Matematică M1 sau T1, este destinată elevilor care fac mate intensiv, 4-5 ore pe săptămână, iar M2, sau T2, cum de altfel am avut şi eu, pentru cei care fac doar 2-3 ore de mate pe săptămână. Aşadar la bac cei care au dat mate T1 au avut un subiect mult mai greu decât cei care au dat T2. Mate T1 de regulă dau elevii din liceele de mate-info, care sunt pe ruta intensiv mate - info. happy
În clasa a 12-a când îţi iei manual de mate scrie pe el mare M1 sau M2.

| medex3 a răspuns:

Nu am dat/dau bacu in viitorul apropiat.Sincer m-am uitat pe subiecte si mi s-au parut extrem de grele.La matematica nu am stiut daca era greu sau usor, nestiind materia, am intrebat o prietena de a 12 si mi-a zis ca subiectul, a fost peste masura asteptarilor.Sunt din judetul Arges si sincer, sunt ingrozita de notele care s-au luat.straight face. Foarte mici, multi picand, la matematica sunt cei mai multi.straight face Oarecum, anul trecut a fost mult mai usor, ramanand doar cei mai prosti.Anul asta, eleve care au 10 pe linie au picat.La fizica m-am uitat si nu am fost foarte grele.Biologie de asemenea, iar de informatica si istorie si geografie tinea de invatat.

Mede

| kiss a răspuns:

Sunt foarte dezamagita. am luat 7. 30 la romana, 6. 25 la mate si 9. 75 la bio T2. subiectele au fost accesibile si din acest motiv eram sigura ca o sa iau note mari, la romana cel putin nu ma asteptam sa iau 7. sunt sigura ca am scris de mai mult si am scris corect. cred ca s-a intamplat ceva la corectat. am colegi care au trecut cu medii de 6-7 peste anii de liceu si la bac au luat 8-9, sunt elevi olimpici cu medii mici. cum se explica asta?
eu am pe anii de liceu medie peste 9, si la romana am 9-10, nu se poate sa fi facut o lucrare asa slaba.
au picat foarte multi, credeam ca asta de intampla doar aici in botosani dar am inteles ca e cam aceeasi situatie in toata tara. ori suntem, noi elevii, foarte prosti, ori aceast "incident" vine de mai sus.

| GdX a răspuns:

Www.edu.ro/bacalaureat/2010/rapoarte daca esti asa curioasa

| Monyktza a răspuns:

Nu stiu ce sa spun despre notare... la romana depinde de interpretarea fiecarui profesor corector. La restul, de exemplu mate si bio e exact. Eu ma asteptam sa fie mai greu bacul. Am luat 8, 50 la romana si 9, 45 la matematica si biologie. sunt din cluj

| gabytzu_5681 a răspuns:

E...cum sa fie. nici usor nu a fost. sunt din neamt