| newaccountbye a întrebat:

Hei! Am văzut un top al celor mai grele facultăți. Este adevărat ca facultatea de automatica și calculatoare este mai grea decât medicina?

11 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

La Automatizari i calculatoare TREBUIE SA GANDESTI, LOGIC.
La medicina se invata, ateriile pederost si doar putini medici gandesc logic la diagnosticare.

Deci, e greu sa inveti pederost, dar e si mai greu sa stii gandi logic!

| darrio2007 a răspuns:

Medicina este mai lungă. Anii de facultate + rezidentiatul. Abia apoi te consideri medic.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Nu, si nu cred ca este facultate mai grea decat medicina.

| dullcat a răspuns:

In niciun caz.Probabil articolul citit e scris de un IT-ist. laughing

| Yuoia a răspuns:

Depinde de inclinatiile fiecaruia. Mie mi se par mai usoare alea tehnice decat alea de memorat tone de tomuri cum e medicina.

| Sekim a răspuns:

Ce înseamnă greu la tine face diferența între răspunsul corect și cel greșit. Cum a spus și Bula, una tine de gândire rațională și una tine de memorie. La medicina trebuie sa înveți ceva la care deja știi răspunsul, deci trebuie sa memorizezi dumnezeiește totul, lucru foarte foarte greu de făcut. La automatica și calculatoare e greu, dar nu e bazată nici pe aproape pe memorie aplicarea a ceea ce înveți, e mai mult capacitatea ta de a înțelege ceea ce faci și unde nu faci bine.

| Bogatu_Valentin_1968 a răspuns:

Medicina este una din cele mai grele facultati, insa se prea poate sa fie facultati mai grele. Acum 35 de ani Fizica tehnologica era considerata o facultate mai buna (si mai grea) decat medicina. Astazi nu mai este asa. Exista un top al celor mai bune (si mai grele facultati). In ziua de astazi acest top este
1. Automatica
2. Stomatologie
3. Aeronave
4. Medicina
5. Fizica tehnologica

Acum 35 de ani topul era
1. Automatica
2. Fizica tehnologica
3. Medicina
4. Aeronave
5. Stomatologie

La medicina se invata in facultate numai 3 ani, dupa care inca 3 ani de clinica, insa pana sa ajungi medic cat de cat iti trebuie vreo 9 - 12 ani.
La facultatile de inginerie se invata 5 ani, dupa care cam inca 5 ani doctoratul.

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru Bogatu_Valentin_1968):

Topul ala nu e cu cele mai bune, ci cele care iti ofera un job potential mai bine platit. Ai omis Dreptul si Arhitectura. In fine, nu neaparat tu, cine a facut topul ala...

| Bogatu_Valentin_1968 a răspuns (pentru GabiDumitrescu):

Dreptul este cea mai proasta facultate in toate tarile (ASE-ul e o facultate mai buna decat Dreptul). Astazi arhitectura am inteles ca nu mai este in primele 10, acum 35 de ani era poate in primele 5. Da am uitat de sa spun de Arhitectura.

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru Bogatu_Valentin_1968):

Serios? Mdah, aud si eu ca avocatii, notarii, si mai ales magistratii mor de foame, saracii...

| petrisor23 a răspuns:

Medicina e mai grea caci studiaza, printre altele, corpul uman creat de o Inteligenta mult superioara omului (si inca sunt multe necunoscute), pe cand la automatica/calculatoare sunt chestii la nivelul inteligentei omului.