| MicutzaRuxi a întrebat:

Hei, bună TPU!

Peste două săptămâni particip la olimpiada de istorie pentru clasa a VIII-a, iar profesorul meu mi-a dat câteva modele de subiecte de rezolvat. La un model am cerința următoare:
Prezentaţi un fapt istoric din secolele al IV-lea – al VIII-lea, care a contribuit la etnogeneza românească.

Nu-mi dau seama care este acest fapt istoric. Puțin ajutor, vă rog?

Mulțumesc anticipat!

2 răspunsuri:
| MicutzaRuxi explică:

Am aflat raspunsul si anume migratia popoarelor slave in anul 602 ce a avut rol ca ad-stratul vocabularului.

| AndreeaCh a răspuns:

Nu stiu care e perioada studiata, dar cred ca e ceva ce a contribuit la formarea sau intarirea neamului romanesc. Daca a fost dat asa punct, sigur e scris undeva prin carte sau caiet :*