| Ruxandra15 a întrebat:

Hei. De ceva timp am probleme cu invatatul adica invat cuvant cu cuvant si dupa 2 saptamani uit. Ceea ce am facut acum 3 ani inca stiu. In ce data am scris lectia aia stiu. In 2 saptamani am teza la romana si mult de invatat. Ce pot face sa nu uit lectiile pana atunci?

3 răspunsuri:
| Andruta7 a răspuns:

Este ceva normal sa uiti, suntem oameni pentru Dumnezeu nu roboti. Sfatul meu este sa faci invatatul mai distractiv, sa il faci sub forma de joc, sa memorez lectiile ca pe o melodie, iar daca asta nu merge ia un memo plus. Pupici :*

| Ruxandra15 explică (pentru Andruta7):

Si cu toate pastilele lumi nu merge. Multa lume zice sa mananc ciocolata inainte sa invat.

| Andruta7 a răspuns (pentru Ruxandra15):

Sa stii ca asta chiar ajuta, la scoala mea dirigintele spune sa ne cumparam ciocolata inaintea unui examen. Dar ciocolata este ca sa te ajute sa gandesti dar si pentru memorie :*