| anonim_4396 a întrebat:

Hei ptu! trebuie sa scriu pentru la sch ceva legat de tebecism cu efectele si cauzele. cine stie? (funda )

Răspuns Câştigător
| lylo a răspuns:

TBC-ul este una din cele mai vechi boli cunoscute de umanitate inca de pe vremea egiptului antic.
Pana acum TBC-ul a ucis 3 mil de oameni anual.
Este o boala mortala cauzata de Mycobacterim tuberculossis (bacilul Koch). Atak de obicei plamani dar poate afecta si coloana vertebrala, soldurile si glanghioni limfatici deci toate partile corpului.
Este rasplandita de oameni, se transmite prin aer printr-un contac relativ accidental. Bolnavul poate sa imprastie microbi prin stranut, tuse, cantat, saliva. Exista persoane care contacteaza microbul dar nu fac boala.
Simtomele bolii: tuse ce dureaza de mai multa vreme; febra; dureri de piep; scadere in greutate; lipsa poftei de mankre; eliminarea sputei( saliva) cu sange.
Masuri de prevenire: evitati contactul cu bolnavul; la o tuse persistenta sa consulti medicul; folosirea batistei cand stranuti cand tusesti; consumarea fructelor si a legumelor proaspete Funda?love struck