| MxR a întrebat:

Hei TPU, anul aceste am bacul. imi puteti spunce ce ati facut voi la bac? cum v-ati pregatit inainte? cum v-ati organizat timpul? as dori niste sfaturi.

10 răspunsuri:
| BenWilde a răspuns:

As dori sa stiu la ce materii te-ai gandit sa dai bacul.

| MxR explică (pentru BenWilde):

Romana istorie logica

| BenWilde a răspuns (pentru MxR):

Eu am avut profil real, deci nu pot sa fiu prea precis cu sfaturile, dar iti voi spune ce pot:
- Bacul nu este usor sau greu; promovarea depinde de ce stii si cat stii.
- Bazeaza ceea ce inveti pe ultimele modele de bac. Cam din 2013 poti sa iei pana in 2015. Eu am avut colegi care puteau sa faca la matematica modelele din 2009 de nota 7, si au picat bacul pentru ca ce se da in anii curenti la bac nu mai are treaba cu ce era atunci. Deci bazeaza-ti "mentalitatea" de bac pe cea care este mai recenta.
- Stiu ca o sa gasesti replica asta pe multe bloguri sau raspunsuri, dar nu e mare lucru daca pici prima sesiune de bac. Iti spun asta pentru ca unul din motivele pentru care ai putea sa pici este emotia; deci sa te duci la bac sa treci, nu sa speri ca treci.
- Eu am invatat in ultima luna (fara pregatire), si am luat bacul cu o nota destul de buna (7.75 media), dar am avut colegi care au facut pregatire de la jumatatea primului semestru si au picat. Deci accent mare pe metoda pe care o alegi sa inveti.
- La istorie si logica invata logic. Fa-ti scheme cu anii, domnitorii, si ce se mai cere la istorie, ca sa retii usor.
- Sa nu faci prostia sa lasi pe ultima luna cum am facut eu. Am riscat mult, si am cam avut noroc (poate) ca a picat ce am stiut.
- Concluzia este ca bacul nu e greu (e stupid de usor pentru orice persoana cu o minte cat decat deschisa, in opinia mea). Invata din timp, invata cum trebuie si ce trebuie, si n-ai cum sa pici. Cauta pe internet cum sa inveti mai usor pentru bac profil uman, si ar trebui sa te ajute cat de cat.

| Cosmin86 a răspuns (pentru BenWilde):

Nu e problema de picat, orice prost poate lua bacul.

Problema e sa-l iei cu nota mare.

Daca iei un amarat de 8, il iei degeaba.

| BenWilde a răspuns (pentru Cosmin86):

Explica te rog "Daca iei un amarat de 8, il iei degeaba."

| Cosmin86 a răspuns (pentru BenWilde):

Pai ce faci mai departe? Cu nivelul asta n-o sa poti intra la nicio facaultate buna.

| BenWilde a răspuns (pentru Cosmin86):

Sunt facultati care au admiterea bazata pe examen. Altele sunt pe baza de media la bac 50% + 50% examen/dosar. Am prieteni care au avut sub 7.50 si au intrat la facultati destul de bune. Este adevarat ca la o facultate care ia in considerare media la bac iti scad foarte mult sansele sa intrii la buget; dar de la asta la ideea ca daca iei un amarat de 8, il iei degeaba, e distanta mare.

| Cosmin86 a răspuns (pentru BenWilde):

Ma refeream la nivel... daca iei nota mica la bac ( gen 7.5 sau 8 ), la admitere o sa iei tot cam la fel, ca asta e nivelul tau. La asta ma refeream.

Ca sunt si exceptii ( 5 % ) e altceva.

| Gabriell1992 a răspuns:

Am dat bacalaureatul la limba romana, matematica, biologie vegetala si animala. M-am pregatit din luna octombrie, a trebuit sa pornesc de la zero la toate cele trei materii, iar rezultatul a fost unul destul de bun. Nu m-am zbatut prea mult sa invat, adica, este multa materie, dar daca stii sa o structurezi corect, nu ai de ce sa iti faci probleme. Acum depinde la ce materii dai tu bacalaureatul, in afara de limba romana, evident. Pregateste-te ca sa nu ai o surpriza neplacuta, depinde si de ce ai in cap, daca vrei doar sa iei o nota de trecere, nu te zbate prea mult, dar e pacat deoarece bacul in ultimii ani a devenit din ce in ce mai usor. Inainte era un examen mult mai dificil, aveai o gramada de probe, dar avantajul era ca puteai sa copiezi, doar in cazul in care era un elev bun in clasa, iar in prezent, nu poti copia datorita camerelor. Ceea ce vreau sa spun esta ca trebuie sa fii pregatita, nu sa te bazezi pe altii. Eu invatam in fiecare zi la fiecare materie, alocam cate 1 ora/2 ore la fiecare materie, uneori chiar mai putin, unde aveam lipsuri mai mari, lucram mai mult.

| Ramo137 a răspuns (pentru Gabriell1992):

La fel dau si eu. Si trebuie de la 0 tot.
Cum pot invata? sad
Am incercat cu meditatii la mate dar meditatirul...era cam....pervers nervos etc.
Si mi.am bagat picioarele in ele de meditatii...