| 123556544544 a întrebat:

Hei TPU cine imi spune cu ce se ocupa filologia?

Răspuns Câştigător
| giorgyana99 a răspuns:

Filologia este un profil de liceu pe latura umanista adica se ocupa cu comunicarea, limbile, romana, istoria, geografia.Eu trec in clasa a9a si am dat la filologie pentru ca mi-am dorit acest lucru. Iubesc romana si ma pricep foarte bine la limbi.In plus la profilul asta nu dai bacul din matewinking

| 123556544544 explică (pentru giorgyana99):

Dar stiintele sociale?

| anonim191 a răspuns (pentru 123556544544):

La stiinte sociale este putin mai lejer decat la filo.este aproximativ acelasi lucru datorita materiilor pe care se bazeaza:romana, limba engleza/franceza, istorie, geografie..adica profil uman. diferenta este ca la filo cerintele sunt mai stricte in ceea ce priveste cartile care trebuiesc citite, limba latina.de obicei cei care dadeau la filologie alegeau mai departe o meserie de profesor la facultatea de litere.