| namase a întrebat:

Doar ce mi-am luat absenta la o ora de curs online pe motivul ca n-am vrut sa aprind camera. Are profesorul acest drept? Țin sa mentionez ca microfonul il folosesc de fiecare data cand este nevoie.

Răspuns Câştigător
| pardarmacbag a răspuns:

Salut namase. Nu, profesorul nu are niciun drept să îți pună absență pentru că nu ți-ai pornit camera. Decât dacă în momentul dat cadrul didactic vroia sa te asculte oral atunci îți putea pune absență.

| namase explică (pentru pardarmacbag):

Așa mă gândeam și eu

20 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Pai de ce nu ai vrut?

| CristiDinBucuresti a răspuns:

Din ce cauză nu ai pornit camera? Tu esti de vină daca stii ca se tin ore trezeste te mai devreme si pune camera, ca sigur atunci te ai trezit din somn si nu aveai chef sa te vada, esti fată sau baiat? Ce varsta ai?

| namase explică (pentru CristiDinBucuresti):

Sunt la liceu, nu cred ca varsta sau "esti fata sau baiat" are legatura cu asta, pe cand ma trezesc inca de la 7 de cand incep cursurile. Nu am pornit camera pentru ca pur si simplu nu am vrut, nu i vad rostul. Nu i sa zici ca dadeam un test si trebuia sa vada daca "copiem" sau ceva. De exemplu la o materie ca sa verifice ca am fost atenti cei de pe online si am scris tot, imediat dupa ora trebuie sa trimitem pe classroom tot ce am scris plus ca ne pune intrebari usoare tot pe classroom sau la microfon si cine nu raspunde intr-un anumit interval acela nu a fost la calculator. Numai la 2 materii ne obliga, nu in permanenta.

DoarBogdan
| DoarBogdan a răspuns:

Pai tu la scoala iti tineai fata ascunsa? Sub banca? Practic daca stateai numai acolo si ti se auzea vocea... putea sa iti puna absenta.
Scoala este scoala si de acasa, conformeaza-te.

| namase explică (pentru DoarBogdan):

Frt una i f2f alta i pe online. Si daca nu am camera la calculator? Ia spune mi tu in ce articol este scrisa aceasta "lege"

| anonim_4396 a răspuns (pentru DoarBogdan):

Scoala de acasa nu este ca aia fizica...
Am avut si eu o situatie in care vorbeam cu profa si mi s-a spus sa pornesc camera, i-am zis ca nu doresc si a zis ok, nu e nicio problema. Daca nu vrei nu te poate obliga nimeni.

| DoarBogdan a răspuns (pentru anonim_4396):

Asta pentru ca iti permite profesorul asta. Nu este nicio problema si nu este o regula in asa ceva. Doar ca multa lume fac "abuz" de aceasta idee, de mediul online. Plus ca atunci cand vorbesti cu cineva care ti se adreseaza tie privindu-te in ochi, ar trebui sa facem la fel.

Dar cum ai zis si tu, depinde de profesor. Eu fac alte lucruri la cursurile mele, recunosc big grin (si nu numai).

| namase explică (pentru anonim_4396):

Am 2 profesori care ne "ameninta" cu absenta daca nu pornim camera. Unul a spus, citez: dar ce eu de ce sa mi arat fața si voi nu, daca nu aprindeți camerele aveti absenta. Mai erau doar 10 minute din ora cand s-a gandit sa ne spuna asta, asa, fara motiv, nici nu ne preda.

| anonim_4396 a răspuns (pentru DoarBogdan):

Eu am cursuri chiar acum rolling on the floor)

| DoarBogdan a răspuns (pentru anonim_4396):

Ce coincidenta, numai tu? laughing

| DoarBogdan a răspuns (pentru namase):

Da "frt", dar ai zis ca nu ai vrut sa o aprinzi, nu ca nu ai. Daca nu ai, atunci asta este... trebuie sa inteleaga profesorul. Nu scrie asta in lege, este o chestie doar de bun simt tongue

| namase explică (pentru DoarBogdan):

Ah, deci asa arati bun simt in 2020, interesant

| DoarBogdan a răspuns (pentru namase):

laughing) Deci eu nu cred ca tu ai extras doar o parte din raspuns si te-ai legat de asta, in loc sa vezi tot ansambul principal si deductiv.

| namase explică (pentru DoarBogdan):

Uite unde era domnu' profesor, du-te la ora ca te asteapta elevii, nu mai freca menta pe TPU laughing)

| DoarBogdan a răspuns (pentru namase):

Le-am dat liber azi laughing vine week-endul ^^

| namase explică (pentru DoarBogdan):

Asa da prof! laughing)

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu are dreptul dar...

| namase explică (pentru anonim_4396):

Dar?

| anonim_4396 a răspuns (pentru namase):

Dar nu prea ai ce face daca au nebunii din astea