| ELlYUtZa a întrebat:

Parca nici nu as vrea sa vina varabroken heart Am 2 caiete speciale unul la romana si celalalt la matematica. Caietul de vacanta la mate trebuie obligatoriu facut tot, deoarece prima nota cand incepe anul va fi din el(adica ne da un test cu cateva probleme din caiet). La romana trebuie facut tot, deoarece este prima nota. Este exagerat de mult! Asta nu se poate numi VARAbroken heart Noi nu mai avem distractie, mai ales ca eu niciodata nu am facut in intregime caietele de vacanta, pentru ca nu am avut timp.
HELP!
Sfaturi, cum sa le termin mai repede?!
Multumesc.

Răspuns Câştigător
| Thegurl a răspuns:

Buna! happy Stai linistita, sigur le vei termina daca adopti niste "tactici".Una dintre ele ar fi sa le faci pe toate din prima saptamana (eu incerc sa le fac si fara pauza, dar nu este o metoda foarte buna asa ca mai bine faci pauze) ca dupa toata vacanta sa nu te mai streseze. Poti sa iei mai intai exercitii usoare si dupa mai grele, si dupa mai usoare si tot asa.
Ca sa ai o motivatie poti sa iti pui o bomboana la fiecare pagina, cum termini o pagina, cum mananci bomboana.
Daca nu vrei sa faci tot de-o data, poti sa imparti pe zile, saptamani, nu mult; in fiecare zi cate putin si vei reusi.Mult succes!

| ELlYUtZa explică (pentru Thegurl):

Multumesc mult de raspuns, sa stii ca in fiecare vacanta am zis: "le fac din prima saptamana, ca sa numai am in vacanta" dar mereu le lesam pe ultima saptamanarolling on the floor Dar atunci nu erau asa multe.
Cu siguranta, imi voi impartii pe zile, pe saptamani cate putin deoarece trebuie OLIGATIRIU sa le fac, din pacatebroken heart
In o data multumesc mult de raspuns:* ♡♡

| Thegurl a răspuns (pentru ELlYUtZa):

Cu multa placere!

7 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Incepe devreme si lucreaza in fiecare zi cate putin. Important este sa nu ai puaze mari (adica mai mult de 3-4 zile in care sa nu lucrezi, ca mintea se leneveste). Uite, eu faceam cam asa: in primele saptamani de vacanta, cand inca nu faceam ceva spectaculos, lucram doua ore dimineata si apoi ori de cate ori aveam chef (mai prindeam doua ore pe zi). Apoi, fiindca ma prindea vacanta si activitatile de vacanta, in fiecare seara, inainte sa ma culc, lucram o ora (practic dupa ce ma jucam, citeam haladuiam, cand se facea ora de somn, ma spalam, lucram o ora si abia apoi ma culcam), iar dimineata nu faceam absolut nimic inainte de a lucra o ora sau chiar o ora jumatate (daca aveam ceva programat dimineata, ma trezeam pur si simplu cu o ora mai repede). In zilele ploioase lucram cat mai mult, ca tot trebuia sa stau in casa. Daca faceam o drumetie lunga, de exemplu, si ajungeam la 6 sau la 7 seara rupta de picioare, profitam ca nu mai pot face altceva si lucram pana la culcare. E adevarat ca mie imi si placea foarte mult, fiecare exercitiu sau problema erau o provocare, imi doream sa imi dovedesc eu mie ca le pot face perfect. Vacanta este foarte foarte lunga, daca te trezesti in fiecare zi la 8 sau la 9 si te culci la 12, ai timp de toate

| ELlYUtZa explică (pentru Brigaela):

Multumesc mult pentru raspuns♡♡. Cu siguranta voi incerca sa fac sau cel putin sa incerc sa fac cat mai mult intr-o zi pentru a termina in maximum o luna de zile totul, chiar daca e imposibil. Dar cum se spune: " Incercarea moarte n-are"laughing

| Brigaela a răspuns (pentru ELlYUtZa):

Tocmai, ca nu trebuie sa termini intr-o luna, fiindca apoi trebuie sa lucrezi suplimentar, asa incat sa nu ai niciodata mai mult de 3 zile consecutiv in care sa nu lucrezi (situatie in care mintea incepe sa leneveasca

Răspuns utilizator avertizat