| Adyy5 a întrebat:

Hei.Vreau sa merg la o facultate în străinătate în top 100 la nivel international(Drept) după liceu, dar am avut media 8.35 in clasa a 9-a. Daca următorii 3 ani voi avea media peste 8.50 as avea vreo șansă să intru în ciuda faptului că media anuala într-un an a fost sub 8.50? Am citit că pentru admitere la majoritatea universităților bune trebuie in toți anii sa ai peste 8.50 că altfel nu te primesc.E adevarat? Și dacă voi avea medii peste 9 și nota mare în bac tot nu am șanse din cauza mediei pe a 9-a? Precizez că fac voluntariat și voi merge la olimpiada de istorie(contează pentru dosar).

35 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru Adyy06):

Cine te crezi ca să o readuci tu pe terra? Cum te numesti? Cu ce te ocupi?

Nu vad nimic arogant in comportamentul ei pe site, asa se numeste mai nou un om care vrea sa faca ceva cu viata lui? Eu o apreciez, la varsta ei nu multi se gandesc la viitor. Majoritatea nici nu stiu sa scrie corect. Meritati sa va raspunda asa la cat de superiori in rahat va dati pe aici.

Esti foarte bine Adry, nu baga in seama oamenii ca orice o sa faci o sa comenteze, esti prea increzatoare - esti aroganta, esti neincrezatoare - esti fraiera
Asa ca fii tu si punct

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru Adyy06):

Chiar e mai matura decat voi. Prin faptul ca ti-ai facut un cont ca sa-i raspunzi arati cat de afectat ai fost de ignorul ei, daca o copila iti creeaza asemenea complex de inferioritate si incerci sa ii dai peste nas cu atata pasiune, este destul de evident la ce nivel esti.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Te primesc pe bază de dosar.
În USA, TOEFL, SAT, mediile din liceu ( foaia matricolă, bacul), recomandări de la profii tăi, interviu telefonic, un eseu.
La toate astea primești punctaj. Ești la concurs cu mulți alții din toată lumea. Astfel media pe a 9-a este o parte din tot acest punctaj. Ai șanse.

| Dandinelle a răspuns:

Ai putea merge la o facultate in Romania si sa mergi prin Erasmus cateva semestre in alta tara, conditiile sunt bune si daca inveti bine ai sanse lejer.

| Nonolita a răspuns (pentru anonim_4396):

Daca ii spui sa invete, inseamna descurajare?
De aia sunt atat de multi ratati, pentru ca sunt inconstienti si nici nu vor sa asculte. Ma intreb de ce mai pun intrebari.