| Mach0 a întrebat:

Help TPU! Am nevoie de putin ajutor pentru o tema la limba si literatura romana.

Trebuie sa urmaresc filmul o scrisoare pierduta de i.l.caragiale si apoi sa discut despre conceptia regizorala, la jocul actorilor, la scenografie etc. Nu inteleg ce trebuie sa scriu si cum!

Ma puteti ajuta va rog frumos! Ofer funda pentru cel mai bun raspuns.

Răspuns Câştigător
| MrAngelus a răspuns:

[Filmul din 1953]

Decoruri:
Giulio Tincu
Imaginea:
Andrei Feher
Sunetul:
Victor Cantuniari
Regizor Secund:
Elena Negreanu
Regia:
Sică Alexandrescu şi Victor Iliu

Distributie

Ştefan Tipătescu:
Niki Atanasiu
Zaharia Trahanache:
Alexandru Giugaru
Ghiţă Pristanda:
Marcel Anghelescu
Un cetăţean turmentat:
Costache Antoniu
Agamemnon Dandanache:
Radu Beligan
Tache Farfuridi:
Ion Finteşteanu
Iordache Brânzovenescu:
Grigore Vasiliu-Birlic
Nae Caţavencu:
Ion Talianu
Ionescu:
Ion Henter
Popescu:
I. Iliescu
Zoe Trahanache:
Elvira Godeanu

Una dintre primele si cele mai prestigioase puneri in scena a celei mai cunoscute piese a lui Ion Luca Caragiale, aceasta bijuterie artistica a fost prezentata la televiziune in anul 1953. Preluat dupa o reprezentatie superba tinuta pe scena Teatrului National, acest spectacol film ii are in distributie pe unii dintre cei mai mari actori romani din toate timpurile: Nicki Atanasiu, Alexandru Giugaru, Radu Beligan si Grigore Vasiliu-Birlic.

Tema comediei o constituie prezentarea vietii social-politice dintr-un orasel de provincie, capitala unui judet de munte, in preajma alegerilor pentru Cameradin anul 1883.

"O scrisoare pierdută" este piesa care stă în fruntea comediografiei româneşti. Ea are cea mai senzaţională carieră naţională, internaţională, fiind tradusă în peste 50 de limbi şi reprezentată în vreo patruzeci de ţări. Fiind realizată în perioada de început a cinematografiei româneşti, unii critici au considerat că filmul este mai mult un spectacol de teatru filmat. Dar, fără îndoială, valoarea sa este extraordinară prin distribuţia de excepţie, prin uriaşa statură artistică a interpreţilor şi a regizorului.

"Piesa rezistă fiindcă sintetizează esenţa permanentă a pasiunilor politice" — Şerban Cioculescu.

Sursa: http://www.cinemagia.ro/filme/o-scrisoare-pierduta-2971/; http://www.colectiacinemateca.ro/......_pierduta/