| laviniaaaaaaaaa a întrebat:

Hey. În toamnă voi merge la liceu în clasa a 9-a, la științe sociale. Cine îmi spune la română, ce vom face? Se vor studia anumite opere literare? Ziceti-mi va rog si mie ce ar trebui să citesc vara aceasta ca sa ma ajute la liceu? Adica ce opere vom studia? Enigma Otiliei, O scrisoare pierdută? Sper ca înțelegeți ce vreau sa zic happy

9 răspunsuri:
| sierra1 a răspuns:

"la română, ce vom face? Sper ca înțelegeți ce vreau sa zic"

pe net sunt "jde" de manuale pentru a 9 a, vezi la cuprins ce e!

| laviniaaaaaaaaa explică (pentru sierra1):

Eu ma refeam la cine este (sau a fost) la științe sociale și știe despre ce e vorba. Puteam și eu sa caut asta pe net, dar am vrut răspunsuri sigure.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Bucura-te de vara. Nu trebuie sa citesti nimic, oricum nu te ajuta prea mult, zic eu.
De invatat o sa inveti Ion, Morometii, Harap Alb, Moara cu noroc etc. Dar e suficient sa citesti cu atentie comentariul pentru opera respectiva si aia e.

| laviniaaaaaaaaa explică (pentru anonim_4396):

Ai si tu dreptate. Dar, aș vrea ca atunci când ajung la liceu să apuc să învăț cam la toate și de asta vreau să "mă antrenez" de pe acum.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pe manuale.edu.ro găsești manualele de liceu de la toate materiile.

| Andreea2239 a răspuns:

Sa știi ca depinde foarte mult de profesor. El alege in ce ordine își face operele. Dacă vrei sa citești ceva opere pentru bac poți încerca enigma otilie, ion, ultima noapte de război, Baltagul, moara cu noroc, o scrisoare pierdută, Moromeții, Alexandru Lăpușneanul. Eu zic sa nu te stresezi prea tare, eu am avut timp sa le citesc pe parcursul liceului.

| laviniaaaaaaaaa explică (pentru Andreea2239):

Mulțumesc pentru cărți. Eu aș vrea să ajung la liceu și sa nu fiu chiar lemn.+ de asta trebuie să fac naveta în fiecare zi(20 km) si vin obosită acasă, vreau să învăț la toate si de asta. Mi-o trebuit mie liceu așa departelaughing.Să fiu un pic antrenată, dacă pot să zic așa. big grin

| Andreea2239 a răspuns (pentru laviniaaaaaaaaa):

Ai timp pe tren/autobuz sa citești și sa îți faci și temele laughing și eu făceam naveta și îmi făceam temele in tren laughing) sau dacă aveam de citit, tot in tren laughing