| Birtia_Andrei_Mirel_1990 a întrebat:

Hey! Luni si marti am simluare la romana, respectiv matematica. Imi puteti spune ce sa invat si cum sa repet cat mai bine la romana, in special matematica? La romana simt ca o sa ma descurc, in schimb, la matee, ufff sad Va rog sa ma imi spuneti cum sa iau o nota cat mai mare la mate.
DAU FUNDA!

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Si eu am, succes noua!
La Romana eu invat: propoziitle subordonate subiectiva, predicativa, completiva directa/indirecta.
Genul Liric/Epic + speciile, in afara de Balada, Nuvela si Roman.
Text literar/Non literar, Caracterizarea personajului, Semnificatia textului.

La mate: formule de calcul prescurtat, functii trigonometrice, sinus, cosinus, asa. Formule in functie de raza, nu stiu cum se numesc altfel, formule la fiecare corp, piramida, prisma.

Cam tot de pana acum.

| Birtia_Andrei_Mirel_1990 explică (pentru anonim_4396):

Asa ma gandeam si eu sa invat! La propozitiile subordonate am decis sa nu invat nimic deoarece ma descurc foarte bine la ele.In schimb la literatura, mai greut. Multumesc ca mi-ai amintit si de textul literar si non - literar, chiar am uitat de ele.

6 răspunsuri:
| Vasluetare a răspuns:

Te rog frumos sa nu mai vorbesti urat

| AnakinSW a răspuns:

Si eu am luni si marti simulari. Invat tot ce se poate. laughing

| Szabolcs_Turóczy_2003 a răspuns:

La romana la literatur a la simulare cer:
Genul Epic
Caracteriare Gen epic
Fabula
Gen Liric
Doina
Pastel

Si la altele se cere:
Titlul, semificatiile etc