| Melanyxyz a întrebat:

am si eu o intrebare, deci voi ce credeti exista Dumnezeu sau nu, deoarece mereu am stat si m-am intrebat cine are dreptate Stiinta sau Religia? Voi ce credeti? Multumesc big grin

8 răspunsuri:
| pwp a răspuns:

Eu ced in Dumnezeu! Dar nici stiinta nu o contest... putin adevar e in amandoua.

| Christina a răspuns:

Eu cred, prefer sa stiu ca am pe cineva langa mine cand am probleme sau cand trec prin situatii dificile, nu pierd nimic daca eu cred si El nu exista, dar pierd multe daca nu cred, si cred ca altfel privesti viata cand ai anumite principii dupa care sa ti-o conduci, si prefer sa stiu ca sunt creata si inzestrata cu calitatii de catre El, decat sa traiesc cu ideea "prosteasca" ca ne tragem dun maimute.

| Dianaîşialegesoţulbazândusepetpu a răspuns:

Știința are întotdeauna dreptate. Nu cred în divinități gen Dumnezeu.

| MalleusMaleficarum a răspuns:

Întrebarea asta era potrivită la categoria "Religie".
Primeai răspunsuri mult mai competente.
Sunt ateu, nu cred în divinităţi şi religie-based stuff. Cred în ştiinţă şi în lucruri/dovezi palpabile, pe care religia nu le posedă.
Nu dezvolt mai mult, nu am chef să mă cert ca un cretinopat cu alde cutărică pe baza religiei.

| allynNa20 a răspuns:

Exista Dumnezeu. Eu asa am fost invatata de mica si cred ca Ii simt prezentahappy

| dexter7 a răspuns:

Eu cred ca Dumnezeu exista. Nu risc sa cred ca nu exista. Si pana la urma sa crezi in Dumnezeu nu te costa nimica, sa iti spui o rugaciune in gandu tau e la fel de gratis cum e aerul dar poate ajuta mult. Daca la sfaritul vietii vei realiza ca El exista si tu nu ai crezut In El? Nu ma doare nimica sa cred in Dumnezeu decat in stiinta. Uita-te la stiinta: toate noile descoperiri se folosesc in primul rand de Armata, ca sa omoare oameni, ca sa faca rau, pentru a distruge... Avem impresia ca stiinta ne ajuta dar de fapt ea ne distruge incet-incet.

| EverybodyDies a răspuns:

Eu sincer nu in teoria Big Bang-ului, dar de asemenea cred ca exista si Dumnezeu, doar ca nu mi se pare ca el a creat lumea...Din punctul meu de vedere exista o forta superioara noua, divinitate sau Dumnezeu... happy

| bublexfull a răspuns:

Oricat de mult ai cauta raspunsul la intrebarea asta, tu trebuie sa fii cel care raspunde, tu trebuie sa iei decizia daca crezi sau nu in dumnezeu! eu personal nu cred intr-o forta divinabig grin