| bbbbbbbbnbbbb a întrebat:

as vrea sa ma duc la filologie dar ma sperie ca am inteles din raspunsurile voastre ca se baseaza si pe istorie iar mie nu imi plsce deloc istoria ce sa fac? App ce sa aleg dintre filologie si economie.Nu imi place nici chimia, nici fizica. Ce sa fac va rog ajutati-ma cel mai bun raspuns primeste funda!

5 răspunsuri:
| Hydrangeaceae a răspuns:

Bună.

La Filologie dai BAC la Română și Istorie obligatoriu și la alegere între Geografie, Logică, Psihologie, Economie, Sociologie și Filosofie. Nu se bazează numai pe Istorie dar faci 2-3 ore pe săptămână, depinde în ce clasă ești. În clasa a-XII-a se fac 3 ore. Vorbesc din propria experiență, deoarece am terminat acest profil. Chimie, Fizică, Biologie faci doar în clasa a IX a și a X a, Matematică la fel. Și Economie aș spune că e un profil bun, în sensul că poți termina liceul cu o diplomă de acolo, dar ți-aș recomanda totuși Filologia.

Succes!

| RobertMoon a răspuns:

Nu te lua dupa cei ce vorbesc prostii. Nu se bazeaza pe istorie, dupa ce termini clasa a 12a dai bacul la alegere dintre istorie si geografie. Profilul se bazeaza pe româna si una din disciplinele la alegere. Eu îti recomand sa te duci la filologie daca nu iti place fizica sau matematica si preferi romana sau geografia.winking

| Hydrangeaceae a răspuns (pentru RobertMoon):

Nu este la alegere între Istorie și Geografie.
La Filologie, Limba Română și Istorie se dă obligatoriu.
La alegere e între Geografie, Logică, Psihologie, Sociologie, Economie și Filosofie, acesta fiind al treilea obiect scris.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Te asigur eu ca e mai bine la filologie. Nu dai bacul la mate. Dai bacul la istorie, dar este o simpla materie, si usor usor poate o sa-ti placa.
Cred ca cel mai îngrozitor lucru la filo este latina.
Eu zic sa te duci la filo, ca e mai bine.
Din clasa a 11-a scapi si te mate si de fizica, biologie, chimie. Esteeee!winking

| bbbbbbbbnbbbb explică:

Nu stiu pe cine sa xred eu as vrea sa fie adevarat e spune iLuis dar ce a scis miiCutSa apare aproape peste tot...