| Zowe a întrebat:

Hey tuturor! happy
Am o intrebare. Un elev care va fi in clasa a VIII-a in anul 2010-2011 cum va da admiterea la liceu?
Am vazut tot felul de articole cum ca legea educatiei va fi aprobata pentru anul 2011-2012, an in care elevul respectiv ar fi in clasa a IX-a. Dar am inteles ca legea este inca in Senat. Deci? Elevul respectiv ce va face? Cum va fi admis la liceu?
Merci tuturor! :*

Răspuns Câştigător
| Stefaniaaa a răspuns:

La sfarsitul calsei a vii-a dai examenul numit CAPACITATE, din Romana si Mate, apoi se face mdia si cu mediile generale ale claselor 5-8.media obtinuta este media generala si cu ea te poti inscrie la liceu.SUCCES

5 răspunsuri:
| Stefaniaaa a răspuns:

Da.scuze a viii-a happy

| anonim_1471 a răspuns:

SALUT! si eu am dilema asta deoarece acum trec in clasa a VIII si habar nu am cum se face admiterea la liceu.lucrul acesta ma sperie ce-l mai tare... sper totusi sa fie cum a zis denisa.adica sa dam capacitate dar eu stiu ca la capacitate se da din romana, mate si materiile de baza la liceul la care vrei sa intri

| Zowe explică:

Aha (: Merci!
Pacat era mai tare ideea cu portofoliul elevului dar nu o prind se pare.

P. S.: Cred ca vroiai sa spui " sfarsitul clasei a viii-a" nu a vii-awinking

| Zowe explică:

Da, °☆▀▄lOvE pInK★▒. Si eu sunt in aceeasi situatie. Dar desi capacitatea nu este ceva nou si asta ne da oarecum siguranta, am impresia ca tot mai usor ar fi cu noua lege a educatiei. Adica examenul conteaza doar 30%, iar restul e un portofoliu. Asa se evalueaza mai bine elevii, doarece cunostintele lui nu depind de un concurs de doua ore, cand el poate nu se simte bine, are o pasa proasta sau efectiv nu a avut timp sa invete deoarece are o bunica de care sa aiba grija etc. Portofoliul se bazeaza pe o impresie pe termen lung. E drept ca in acest caz vor fi cativa care vor da spaga la licee pentru a-i alege pe baza portofoliului... dar la urma urmei cati au posibilitatea asta? Aia de bani gata... dar un liceu cu un renume bun nu poate alege doar pe baza spagii ci va avea grija si de valoarea intelectuala a elevilor alesi.
In fine, incep sa deviez de la subiect. laughing Si mie imi este frica. Ma intreb cand o sa ne lamureasca si pe noi careva cum dumnezeu o sa intram la liceu. Sa ne tinem pumnii! big grin

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ma intereseaza si pe mine raspunsul.