| KiraGirl27 a întrebat:

Hi. Sunt la liceu ( profil filo ) si m-am hotarat intr-un final la ce facultate as vrea sa admit la terminarea liceului: medicina. Intrebarea mea e: care sunt pasii pe care ar trebui sa-i urmez pentru a admite la o astfel de facultate ? Am cautat pe google informatii, dar fiind asa de " bun " nu am reusit sa retin decat ca ar mai trebui sa dau un examen ( chimie/fizica/biologie ) pe langa bac. Nu sunt sigura ca am inteles cum trebuie, dar astept raspunsuri ( M-ar interesa mai mult pentru admitere in strainatate ). Thanks!

1 răspuns:
| Artemesia a răspuns:

Daca esti la profil umanist, e mai greu sa intri la medicina, pentru ca nu faci atat de multa biologie, chimie si fizica. ( asta stiu eu, pentru ca si eu sunt pe profil filo)
Ar trebui sa te transferi intr-o clasa cu profil stiinte ale naturii. Asta cred eu ca ar fi in primul rand. Daca nu faci asta, ai avea prea multa materie de recuperat ca sa poti da admiterea la facultate.
Asta e parerea mea, asa mi-a spus cineva, dar tu poti sa faci asa cum crezi.
Sper ca ti-am fost de folos!