| Fineness a întrebat:

Îmi puteţi da motive pentru a învăţa lb. engleză? Ofer fundoi.

Răspuns Câştigător
| dannyel86 a răspuns:

Limba engleza e de circulatie internationala. Poate nu vei ajunge in strainatate, dar prin natura contactelor dintre oameni vei fi nevoit/a sa iei legatura cu strainii. Si care limba e mai accesibila decat engleza? E ok si cu alte limbi (germana, franceza), dar cred ca fiecare om stie cate o bucatica de engleza (macar cat sa se faca inteles).
Nu o invata pentru altii, invat-o pentru tine. Si numai daca iti place.
La scoala trebuie invatata, vrei nu vrei (doar daca nu alegi sa studiezi alta limba, precum germana).
Good luck!

18 răspunsuri:
| IMC90 a răspuns:

Sa nu mori de foame in Romania

| anonim_4396 a răspuns (pentru IMC90):

Deci trebuie să-nvăț engleza, ca să-mi permit să mor de foame-n altă țară, zici...laughing

| IMC90 a răspuns (pentru anonim_4396):

Depinde unde mergiwinking

| măcheamăăăî a răspuns:

Daca poti comunica in engleza, avantajele sunt nenumarate. Poti:

- sa contactezi oameni din toata lumea
- sa iei parte la discutii si forumuri pe Internet
- sa comunici si sa afli despre oameni si locuri interesante
- sa calatoresti relaxat, stabilind contacte cu oamenii de peste tot
- sa avansezi in cariera, obtinand un job mai bun, si implicit un salariu mai motivant
- sa obtii cunostinte tehnice, medicale, IT
- sa fii un om/femeie de afaceri jucator deoarece afacrile internationale se fac in engleza, conferintele, intalnirile, ziarele si revistele internationale sunt scrise in engleza
- sa folosesti in mod eficient computerul deoarece majoritatea aplicatiilor sunt in engleza
Invatarea limbii engleze poate fi cel mai bun lucru pe care il poti face pentru a-ti imbunatati viata. Depinde de ce anume esti interesat.

| LonelyLoner92 a răspuns:

If you can't speak english you can't work outside the country.

| KinoAndreea a răspuns:

Motive?
Pai engleza, in momentul asta e limba de baza cu care in orice tara calatoresti si nu sti limba de acolo, poti comunica prin limba engleza pentru ca sunt foarte multi care o fac.

| Thunderstruck a răspuns:

O limba nu se invata cu forta, de exemplu eu am invatat lb. engleza datorita jocurilor, filmelor in engleza etc.Motive sunt foarte multe, limba asta e din ce in ce mai ceruta pentru un job, si sincer mi se pare urat sa nu stii o boaba de engleza.

| YouNoob a răspuns:

1) Iti vei traduce mai usor filmele
2) Toate soft-urile importante sunt in Engleza, de la windows la un amarat de antivirus
3) Vei putea comunica cu mai multa lume pe net si nu numai, avand in vedere ca este o limba ceruta cam peste tot
4) Vei putea gasi mai rapid ceea ce cauti pe net, avand in vedere faptul ca majoritatea informatiilor sunt in engleza
5) Daca vei pleca in afara iti v-a folosi
6) Te v-a ajuta sa gasesti un job mai bun sau mai bine platit

| Rockărița a răspuns:

Limba engleză te ajute foarte mult. Poți face studii în Anglia, te poți duce în străinătate ca să lucrezi, ajungi cineva in viață, te respectă lumea, faci bani mulți. Sunt multe motive.

| pnker a răspuns:

Intelegeam intrebarea daca era o alta limba, gen germana sau mai stiu eu ce limba, dar in cazul limbii engleze cred ca e evident. Nu cred ca mai e nevoie sa subliniez faptul ca e o limba universala, si oriunde ai merge te vei putea intelege cu ceilalti folosind engleza. Probabil ca daca n-as fi stiut engleza as fi fost nevoit sa vorbesc prin semne atunci cand am plecat in Ungaria sau Turcia. Si asta e doar un aspect, sunt nenumarate motive sa inveti o limba straina uzuala, cu atat mai mult cu cat e vorba de engleza.

| pure9 a răspuns:

Pentru ca engleza la fel ca si germana este o limba internationala care o poti vorbi oriunde si toata lumea te va intelege. Dupa parerea mea engleza ar trebui stiuta de toata lumea (care are posibilitatea sa o invete) nu numai pentru a putea vorbi in afara tarii cat si pentru cultura ta si mai ales ca atunci cand vrei vrea sa te angajezi o sa te intrebe daca stii engleza / germana. Eu zic ca trebuie invatata. happy

| sleeky1532 a răspuns:

Toata lumea stie limba engleza + poti folosi multe gadgeturi usor laughing

| badblood248 a răspuns:

Pentru ca te ajuta sa-ti gasesti o meserie si este foarte cunoscuta

| roSenD99 a răspuns:

Limba engleza e foarte iportanta pentru ca acum daca stii o limba poti sa te angajezi ma usor enegleza e vb multe tari. Si acum mai no se vb juma romana juma engleza. Engleza e inportat e de baza

| Akesh a răspuns:

E foarte folosita si o sa iti fie de folos, de exemplu atunci cand mergi intr-o alta tara.

| Makaveli87 a răspuns:

1)Este cea mai folosita limba de comunicare internationala.
2)Nu o sa mai ai nevoie de traducere la filme.
3)O sa intelegi fiecare videoclip(in limba engleze)ce vrea sa iti transimta.
4)In viitor poate tii se v-a oferii un post de lucru in America.
5)Succes!(niciodata nu stii cand vei avea nevoie de lb engleza)

| lmankml a răspuns:

Practic peste tot te lovesti de chestii in engleza. plus ca un atestat de limba conteaza foarte mult la un CV sau daca vrei sa faci facultatea in afara

| PinguTheBoss a răspuns:

Cu exceptia limbii materne este cea mai vorbita limba.