| Punct_Camy_1999 a întrebat:

Imi poate explica cineva si mie care este diferenta intre stiinte sociale si filologie. Sunt in clasa a 8 a si nu sunt prea buna la mate si fizica, dar chimia o ador. Daca merg pe unu dintre cele 2 profiluri imi trebuie si bilinv la engleza? Dau funda

Răspuns Câştigător
| roxmiha9 a răspuns:

Ok, sa lamurim.
La stiinte sociale accentul cade pe romana, istorie, o limbi straine(engleza si franceza) si una din specialitatile profilului: logica(a9a), psihologie(a10a), economie(a11a), sociologie(a11a) si filofozie(a12a).
La filologie bilingv-engleza/franceza, accentul cade pe romana, evident engleza/franceza, latina si istorie/geogra.Dar cel mai mult faci limba respectiva. Ajungi si la 8 ore pe saptamana, dar avand in vedere faptul ca dai bacul diferentiat de ceilalti, ai nevoie de cat mai multa pregatire.
Sfatul meu este sa te duci la stiinte sociale daca esti indecisa cand vine vorba despre viitorul tau.Pentru ca faci cam de toate in primii doi ani de liceu, apoi de axezi pe ce ti-am explicat.
Daca stii deja ce meserie vrei sa urmezi, iti alegi din cele doua.
Multa bafta, sunt profile foarte bune!

1 răspuns:
| alexs99 a răspuns:

La stiinte sociale accentul se pune mai mult pe istorie si geografie, in timp ce la filologie accentul este pus pe romana si limbile straine.Depinde de fiecare liceu daca se face bilingv engleza.La unele se face, la altele nu.