| Crym a întrebat:

Imi puteti spune daca sigur sigur la univ de medicina carol davila din bucuresti la admitere este la alegere chimie sau fizica( ca stiu ca la biologie e obligatorie disciplina )? Am nevoie de un raspuns concret va rog... chiar nu am idee la ce sa invat mai intai... Multumesccc

13 răspunsuri:
bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

" X. Desfăşurarea examenului de admitere în UMF "Carol Davila" Bucureşti – sesiunea iulie 2014 :
20. La Facultăţile de Medicină şi Medicină Dentară concursul de admitere include două discipline (Biologie obligatoriu şi, la alegere, Fizică sau Chimie), totalizând un numar de 100 întrebări, din care 60 pentru proba obligatorie şi 40 pentru cea la alegere." - SURSA = Metofologia Admiterii 2014 de la linkul oficial :
http://www.umfcaroldavila.ro/......itere-2014

Vezi Tematica la linkul :
..._2014.docx

Toate cele bune.

| neutrino a răspuns:

Nici anul acesta nu a fost chimia la alegere si nici la anul nu va fi.

| awspam a răspuns:

Biologie organica, si chimie, iar admiterea a fost de mult, la anul e alta daca vrei, bafta

| Crym explică:

Pe tematica am vazut ca sunt 3 discipline, biologie, chimie si fizica. am mai pus o intrebare o fata mi-a zos ca e la alegere intre fizica si chimie... de asta vreau sa stiu, ca sa imi fie mai usor voi da bacul la biologie si o sa ma apuc de invatat chimie daca e de ales daca nu e. Fizica? Sau cum? Presupun ca la medicina ai nevoie de chimie mai mult ca de fizica daca stau sa ma gandesc mai bine...

| AnnaaaMaria a răspuns (pentru Crym):

Păi în facultate o să ai nevoie de mai multă chimie decât de fizică, deci ar fi mai bine chimie. Ai biologie obligatoriu(îți alegi tu dacă vrei biologia din primii doi ani de liceu sau din ultimii doi) și o materie la alegere dintre chimie și fizică, deci o să dai biologie-chimie sau biologie-fizică

| Crym explică (pentru AnnaaaMaria):

Multumesc, eu sunt la profil uman, am facut bologie 2 ani, si aia mai putin...

| AnnaaaMaria a răspuns (pentru Crym):

Păi pune-te serios pe învățat că e mult şi e greu. De ce nu te transferi la real dacă vrei medicină?

| Crym explică (pentru AnnaaaMaria):

Acum intru a 12. a imi e greu, am vrut sa ma axez pe psihologie dar m-am gandit mai bine si chiar nu am ce face cu ea. Apoi m-am gandit mai bine si o sa ma chinui si o sa stau cu capul in carti ca sa ajung sa fac ceea de imi place. Pana acum ceva timp nu aveam curajul sa aplic la medicina doar pentru simplul fapt ca eu nu sunt prea le am cu tocitul, dar am zis sa incerc pentru ca ma pasioneaza psihiatria. Oricum de invatat nici nu se pune problema. Voi face tot posibilul sa intru.

| AnnaaaMaria a răspuns (pentru Crym):

Dacă ești dintr-un oraș mare, mergi la meditații cu profesori universitari că sunt mult mai pregătiți decât unii de liceu. Cunosc o tipă care a aplicat pentru medicină la TG Mureș, a fost la științe sociale, a luat BAC-ul cu 9, 83 și a și intrat la buget...deci se poate! Îți doresc mult succes și ție la admitere și la BAC! Dumnezeu să te ajute

| Crym explică (pentru AnnaaaMaria):

Multuuesc! O sa am nevoie! :*

| Crym explică:

Wsp_adi, pe mine ma intereseaza de 2015...

| Addyna16 a răspuns:

# neutrino
chimia a fost mereu la alegere cu fizica ...in fiecare an si asa va fi... daca nu sti nu mai vorbi....mama mea lucreaza acolo, deci raspunsul meu este sigur 100%... anul acesta admiterea a fost foarte grea din cate mi-a zis mama... poti gasi subiectele de anul acesta si anul trecut acolo la facultate...( daca nu ma insel, mai exact la poarta ) Baftă!

| Crym explică (pentru Addyna16):

Multumesc, sunt din Constanta dar zilele astea merg in Bucuresti. Mi-ai dat o veste buna zicand ca este la alegere, nu ma pricep la fizica si imi era foarte frica...laughing